Реклама

Бројот на хоспитализирани пациенти на Инфективно е висок, еден починат од ковид-19

bolnica Veles kovid

Бројот на хоспитализирани пациенти во велешката болница во моментов е 99. Од нив, 91 имаат потврдени позитивни тестови, шест пациенти се сомнителни на вирусот, и двајца имаат негативни брисеви, но се задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 49 пациент. На инфективното оддееление има 54 пациенти, на интерното пет и во Модуларната болница се лекуваат 40 пациенти.

Agria
Kegi Mobi

Испишани се четири пациенти како оздравени  со по еден негативен тест.

Од болницата известуваат дека е почината 69 годишна пациентка откако бил лекувана на Инфективното одделение осум дена.

Можеби ќе ве интересира: