Реклама

Уште еден случај на заболен со коронавирус во Велес

Нов случај на заразен со коронавирус во Велес. Вирус го добил од еден од претходните девет заразени велешани. Тој е хоспитализиран на инфективното одделение на велешката болница. Со тоа, бројката на заразени со Ковид-19 во градот сега достигна 10.

Zito baner

Бројот на новозаболени во земјава пак се зголеми за 72 за последните 24 часа, со што вкупниот број сега изнесува 555 лица.

Agria
Corona 2

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни негативни теста, денес заминуваат 3 пациенти. На клиниката неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 74 пациенти, 15 со тешка клиничка слика, 11 на механичка вентилација, другите пациенти се стабилни соопшти министерот за здравство Венко Филипче.