Реклама

ДАЛИ МОЖЕ СО ПЕШАЧЕЊЕ ДА СЕ ОСЛАБНЕ? Да, ако знаеш како!

Кога станува збор за успешни стратегии за слабеење, пешачењето е потценето. Покрај тоа што не бара додатоци, тоа е бесплатно и достапно за секого.

Zito baner

“Луѓето губат телесната тежина со пешачење. Колку сте подебели, толку побрзо килограмите ќе се спуштат”, објаснува тренерот Микел Стантен за мажите.

Agria

Колку килограми ќе се изгубат со пешачење, различно е од личност до личност, но Стантен вели дека имала клиенти кои губеле од 7 до 11 килограми за осум недели.

Стантен посочува неколку работи што треба да ги имате предвид, ако целта ви е да изгубите тежина со одење.

1. Повеќе прошетка отколку досега

Не постои волшебна формула која открива колку чекори, километри или часови треба да пешачите, за да изгубите одредена количина тежина во дадено време. За почеток, движете се повеќе отколку досега.

„Ако на работа стоите цел ден, ќе треба да вложите повеќе напор. Но, ако имате работа која бара повеќе седење, пешачењето после работа ќе направи чудо “, вели Стантен, предупредувајќи дека не треба да се соочувате со премногу предизвици.

“Честопати слушаме дека заради здравјето, потребно е да преземате 10 000 чекори на ден. Ако во моментов правите 3 000, не целете на 10 000. Во првата недела направете 5 000, а во втората 7 000”, советува таа.

2. Дајте се од себе

Најдобар начин за растворање на вишокот килограми со пешачење е да вметнете брзи интервали на одење во вашата рутина за пешачење. Истражувањата покажаа дека ова е ефикасно и помага да се одржи нивото на шеќер во крвта во нормални граници.

Ако сте заинтересирани за уште поголем предизвик, комбинирајте го горенаведеното со обука за сила. Исто така, имајте на ум дека управувањето со стресот, спиењето и здравата исхрана, исто така, придонесуваат за слабеење.

3. Сè е важно

Не мора да шетате еден час секој ден. Многу е поважно тоа да ви стане навика. Направете го пешачењето дел од вашата рутина, нешто што го правите без размислување, дури и ако тоа трае само 10 до 15 минути на ден.

Идеално е да имате два до три периоди за пешачење на ден. Понекогаш можете да одите на работа, да го однесете вашето куче на прошетка или да ги користите скалите наместо лифтот. Сè е важно.