сабота, 3 декември, 2022
Реклама

Избори во Србија, Вучиќ гласаше во Нов Белград

Лидерот на Српската напредна странка Александар Вучиќ, денеска гласаше на избричкото место број 27 во зградата на „Cepter internacional“ што се наоѓа на булеварот „Михајло Пупин“ во нов Белград.

Вучиќ на гласање дојде сам каде го искористи своето гласачко право.

Agria

Утринава во 7 часот беа отворени гласачките места заради одржување на редовните парламентарни, покраински и локални избори. Своето гласачко право можат да го искористат 6.583.665 граѓани на 8.386 гласачки места, меѓу кои и на 90 места во Косово и во 42 амбасади на Србија.

Според републичката изборна комисија на Србија, до 12 часот гласале 18,01 отсто од гласачите во Избирачкиот список.

Можеби ќе ве интересира: