понеделник, 20 септември, 2021

Избори 2020

Промена на временските услови, следи дожд и засилен ветер

kruzen tek Veles nova slika

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен северозападен, а во западните делови засилен ветер од западен правец. УХМР соопшти дека преку денот ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. И утре ќе биде претпладне променливо облачно со локален пороен …

Прочитај повеќе

ДИК со официјални резултати од предвремените парламентарни избори

glasacko livce

ДИК на јавна седница пред малку ги соопшти официјалните резултати од предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15-ти јули. Според Државната изборна комисија, коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освоила 46 пратеници, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, АА и Алтернатива 12, Левица два и ДПА еден мандат. Седницата на …

Прочитај повеќе

ДИК денеска треба да ги соопшти официјалните резултати од изборите

DIK

ДИК во текот на денешниот ден на јавна седница треба да ги објави конечните официјални резултати од парламентарни избори кој се одржани на 15 јули. Потоа на свечена седница ќе им бидат врачени уверенијата за мандатите на пратениците. Објавувањето на конечните резултати доаѓа откако Управниот суд вчера ги одби сите …

Прочитај повеќе

Партиите не успеаја да ги мотивираат велешани

veles mladinski

Зад нас се најнеизвесните избори во историјата на Македонија. На неодамна одржаните десетти предвремени парламентарни избори тесна победа однесе СДСМ и коалицијата „Можеме“, која освои 327.408 гласови или само 12.064 гласови повеќе од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обвнова“, која освои 315.344 гласови. Во Велес победата ја однесе опозицијата. ВМРО ДПМНЕ …

Прочитај повеќе

Левица со 425 приговори до ДИК

Dimitar-Apasiev-007

Левица до Државната изборна комисија денеска поднела 425 приговори и како што соопштуваат од партијата ќе следуваат уште се до затворањето на рокот кој истекува денеска во 19.30 часот. Од партијата која првпат обезбеди место во парламентот – со двајца пратеници најавуваат уште приговори во текот на денот – до …

Прочитај повеќе

Течат роковите за приговори од изборите

DIK

До 19 часот и 30 минути вечерва можат да се поднесат приговори за сумирањето и утврдувањето на резултатите од предвремените парламентарни избори 2020, откако вчера до ДИК пристигнале 82 приговири и едно барање за увид во неважечките ливичиња од гласањето, соопшти Државна изборна комисија. Адмир Шабани портпаролот изјави дека најголем …

Прочитај повеќе

Ова се резултатите од изборите во Велес, по избирачки места

glasacko livce

Државната изборна комисија вчера попладне успеа да го стави во функција веб сајтот, на кој се објавени неофицијалните конечни резултати од предвремените парламентарни избори, кои се одржаа во средата. Ви ги пренесуваме вкупните резултати во Велес и резултатите на секое од 84-те избирачки места во општината, со опис на секое …

Прочитај повеќе

Повторно падна сајтот на ДИК

DIK padnat sajt

Откако утрово конечно проработе, веб-страницата на Државната изборна комисија повторно има проблеми. На сајтот на Државната изборна комисија ги има податоците за излезноста, но не и резултатите од изборите. Страницата на ДИК беше надвор од употреба откако беше хакирана кратко по затварањето на гласачките места, кога се очекуваше да започне со …

Прочитај повеќе

Митко Јанчев бара смена на Мицкоски од кормилото на ВМРО ДПМНЕ

mitko-jancev 997x485

Апсолутно е нормално да се постави прашањето за промена на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Дојде време за ова прашање Ова се последните изгубени избори, четврти по ред – загуби на локалните избори, го загуби референдумот, претседателските и сега парламентарните избори. Ова за бугарската агенција БГНЕС го изјавил градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, откако …

Прочитај повеќе

СДСМ: Со изјавата дека е победник на изборите, Мицкоски го потцени народот

sdsm sediste

СДСМ експресно реагираше на изјавата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој на прес конференцијата попладнево рече дека неговата партија требала да формира влада, бидејќи освоила повеќе пратенички мандати од СДСМ, ако се изземеле мандатите на БЕСА. „Христијан Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да бори. …

Прочитај повеќе