Избори 2020

(ВИДЕО) Се одржа првиот ТВ дуел меѓу Ненад Коциќ од СДСМ и Игор Здравковски од ВМРО ДПМНЕ

duel Kocic - Zdravkovski

Батали.нет го организираше првото телевизиско соочување на кандидатите од Велес од двете најголеми коалиции, Ненад Коциќ од СДСМ и коалицијата „Можеме“ и Игор Здравковски од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обнова“. Во 100-те минути дебата, се дискутираше на седум теми – економија, социјала, право, здравство, надоврешна политика, спорт и екологија, а …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Љупчо Николовски: Изборот на 15 јули е лесен, Брисел и ЕУ или Хунзите, Белизе и Субрата Рој

Ljupco Nikolovski 09.07.2020

На Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не им остана ништо друго освен ширењето лажни вести дека сме го губеле јазикот и идентитетот, но единственото нешто што губиме се остатоците од нивниот режим, кој нè врати назад со децении, истакна Љупчо Николовски, носител на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата „Можеме“ во третата …

Прочитај повеќе

Николовски од Делчево: Македонците дома, а нашите производи во странство, тоа ќе биде идното мото на истокот

Tribina SDSM 07.07.2020

Коалицијата „Можеме“ вечерва одржа трибина во Делчево. Пред присутните свое обраќање имаа носителите во ИЕ 3 од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Љупчо Николовски и Јагода Шахпаска. Се што СДСМ вети, исполни една третина од ветеното за само две и пол години рече пред делчевчани Шахпаска. „Ќе почнам од негователките и …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Мицкоски од Велес: Да се обединиме сите против Заев и СДСМ

Hristijan Mickoski 07.07.2020

Ова не се обични избори, ова се избори за вистинска пресвртница, бидејќи изборот е помеѓу Македонија со искривена кичма, помеѓу неправдата и криминалот од една страна и правдата, чесноста, но и достоинствена, исправена и горда Македонија од друга страна, рече вечерва пред велешани лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој …

Прочитај повеќе

Мицкоски од Василево: Убеден сум во одлучноста на граѓаните да го изберат десниот пат

Hristijan Mickoski 06.07.2020

Уште од првиот митинг во Охрид, кој го одржавме на 24 јуни се чувствува победничка енергија како се буди оној пиреј во секој еден наш сограѓанин. Затоа убеден сум во мудроста на моите сограѓани, во одлучноста на моите пријатели дека на 15 јули ќе го изберат десниот пат, ќе го …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Заев и Николовски од Велес: Ќе ја преполовиме стапката на невработеност кај младите

Zaev i Nikolovski vo Veles

Со низата мерки предвидени во четиригодишната програма, невработеноста кај младите луѓе до 29 години ќе ја донесеме по 17 проценти, изјави денеска во Велес лидерот на СДСМ Зоран Заев. Носителот на листата на владеачката партија во третата изборна единица Љупчо Николовски рече дека со младинските политики на СДСМ младите ќе …

Прочитај повеќе

Мицкоски: Најнизок данок во Европа од 8 %, и невработеност под 10 %

mickoski (1)

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на партиски настан во Петровец пред граѓаните, се обврза со над 1000 проекти со кои ќе го подобри животот. „Минимум четири милијарди евра домашни, но и странски инвестиции реформи во здравството каде што тоа ќе биде ориентирано кон пациентот, ќе најдете минимум 640 милиони …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ненад Коциќ: Македонскиот е официјален јазик на ЕУ, тоа е доказ за исправните политики на нашата влада!

Nenad Kocic 03.07.2020 naslovna

Кандидатот за пратеник од Велес од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме“ Ненад Коциќ смета дека добивањето преговарачка рамка од Европската унија е доказ дека СДСМ и коалицијата „Можеме“ ја турка земјава напред, кон достигнување на европските вредности. На сноќешната средна со граѓаните, Коциќ ја претстави изборната програма на неговата …

Прочитај повеќе

Јанушев: Во новата влада 40 отсто ќе бидат жени

Janusev Sveti Nikole

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата кандидати за пратеници во Третата изборна единица Игор Јанушев денеска соопшти дека 40 отсто од новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат жени. „Она што сакам да го соопштам, а што веќе го разговаравме и со членките на Унијата на жени, она …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Игор Андреев: За четири години невработеноста ќе ја намалиме под 10 отсто!

Igor Andreev 02.07.2020

Наследивме економија во минус, но за неполни три години ја кренавме во позитива, рече пред велешани Игор Андреев, економски аналитичар од СДСМ. Тој зборуваше за економските мерки кои владата предводена од СДСМ ги направи во својот мандат, но и економските мерки, планирани за следниот четиригодишен мандат. „Наследивме стапка на невработеност …

Прочитај повеќе