сабота, 23 октомври, 2021

Избори 2021

ВМРО ДПМНЕ победи во Велес во прв круг со резултат, со кој, пред четири години загуби во прв круг

Новиот градоначалник на Велес Марко Колев ја слави победата СДСМ ги загуби изборите во Велес. ВМРО ДПМНЕ ја порази досегашната власт со речиси двојно повеќе гласови и кај кандидатот за градоначалник и кај листите за членови на Совет. Сепак, ако се направи длабинска анализа на резултатите и ако се споредат …

Прочитај повеќе

ДИК ги корегираше резултатите во Горно Оризари, промени на соодносот во освоени советници нема

Велес од дрон

Државната изборна комисија утрово ги корегираше резултатите од гласањето за листите за членови на Советот на Општина Велес, на избирачкото место 2209, кое се наоѓа во велешко Горно Оризари, па сега СДСМ има 134 гласови помалку, односно вкупно 7271, наместо 7405, колку што беше првично објавено. Корекции има и кај …

Прочитај повеќе

Никој нема мнозинство: Како изгледа новиот состав на Советот на Општина Велес

opstina veles

Според резултатите објавени на веб страницата на ДИК, најмногу гласови за кандидатските листи за членови на Советот на Општина Велес доби ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обвнова на Македонија“ – 10.729, со што освои 11 советници. Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ освои 7.405 гласа, со што во Советот …

Прочитај повеќе

Целосно преброени гласовите во 67 општини

430626-dik-potvrdite-za-neosuduvanost-da-bidat-izdadeni-navreme

Завршено е броењето во 64 општини во земјава, a 100 проценти од податоците се обработени во Градско, Дојран, Росоман, Лозово, Центар Жупа, Богданци, Пласица и Чешиново-Облешево, Арачиново, Битола, Берово, додека во Скопје и скопските општини остануваат уште непроброени гласови. Според интернет апликацијата на ДИК, втор круг сигурно ќе има во: …

Прочитај повеќе

Марко Колев и ВМРО-ДПМНЕ објавија победа, Велес добива нов градоначалник

Marko Kolev

ВМРО-ДПМНЕ вечерва слави во Велес. Нејзиниот кандидат за градоначалник Марко Колев прогласи победа во првиот круг над својот најголем претендент, кандидатот на СДСМ д-р Ненад Коциќ. „Разликата е огромна. Од ова место прогласувам победа во првиот круг. Сакам да им се заблагодарам на сите што помогнаа и учествуваа во кампањата. …

Прочитај повеќе

До 15 часот во Велес гласале 34,61 отсто од гласачите

Veles Oktomvri 2021

До 15 часот во Велес гласале 34,61 отсто од гласачите. Според апликацијата на ДИК, досега гласале 15.853 граѓани од вкупниот број на избирачи 45.892. Во Општина Чашка досега гласале 2.595 граѓани од вкупниот број на избирачи 6.171 или 42,10 отсто од гласачите. Во Општина Лозово досега гласале 652 граѓани од …

Прочитај повеќе

До 13 часот во Велес гласале над 24,52 отсто од гласачите

Veles Malo movce Oktomvri 2021

До 13 часот во Велес гласале над 24,52 отсто од гласачите. Според апликацијата на ДИК, досега гласале 11.231 граѓани од вкупниот број на избирачи 45.892. Во Општина Чашка досега гласале 1.860 граѓани од вкупниот број на избирачи 6.171 или 30,18 отсто од гласачите. Во Општина Лозово досега гласале 652 граѓани …

Прочитај повеќе

Велешката полиција добила пријава од политичка партија за упад и неовластено снимање

Велешката полиција истражува случај на упад и неовластено снимање, откако политичка партија пријавила дека вечерва во нејзин штаб упаднале непознати луѓе, кои се претставиле дека се новинари, но не им предочиле дека ги снимаат и дека имаат намера снимката да ја објават на социјалните мрежи. „Точно е дека вечерва добивме …

Прочитај повеќе

Заев: Слушајте ме внимателно добро сум информиран, СДСМ ќе има најмалку 22 градоначалника во првиот круг

zaev

Нашиот политички противник ќе победи во шест општини, ќе добие шест градоначалници, а коалицијата предводена од СДСМ ќе има најмалку 22 градоначалника во првиот круг или 3,5 пати повеќе. Резултатот ќе биде 22:6 во првиот изборен круг. Слушајте ме внимателно, добро сум информиран, рече лидерот на СДСМ и премиер, Зоран …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Јанко Бачев ја престави советничката листа на партијата Единствена Македонија за Велес

Janko Bacev sovetnicka lista

Почитувани Велешани дојдов денес со цел да ве посетам и да ја преставам советничката листа на партијата Единствена Македонија каде носител на листата е Г-ѓа Елизабета Костова Бочварова. Нашата советничка листа се храбри, чесни, домаќински и одговорни луѓе тие со својте заложби и со сите сили имаат за цел да …

Прочитај повеќе