Локални вести

Негувателка од велешката градинка им давала на децата да пушат електронски цигари

Elektronska cigara gradinka

Родители на неколку деца од градинката „Димче Мирчев“ од Велес тврдат дека негувателка во клонот Дворови им понудила на децата да пробаат од нејзината електронска цигара, а децата пробале од љубопитност, објави порталот „А1он“.Текстот продолжува под рекламата Настанот се случил на 29 септември кога негувателката останала сама со групата деца …

Прочитај повеќе

Поднесено обвинение за спречување на снимателот на ТВ 24 и новинарот на МТВ во вршењето на работата

Tepacot na IVan Rosoman

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен жител на Росоман за кривично дело – Спречување службено лице во вршење службено дејствие од член 382 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик.Содржината продолжува под рекламата Обвинетиот, на 18 јули, на регионалниот пат …

Прочитај повеќе

(ФОТО ВЕСТ) Одбележана „Детската недела на детето”

detska gradinka decinja

Дечињата од ОЈУДГ “Димче Мирчев” од „Објект 1 Маргаритки“, „Објект 5 Ѕвездички“ и Објект 6 “Ѕвончица” со голема љубов и внимание ја одбележаа „Детската недела на детето“. Десетици дечиња, со своите воспитувачки држејки се за раце, продефилираа низ центарот на градот, а на плочникот кај судот дечињата цртаа а имаше и …

Прочитај повеќе

Во Велес свечено отворено јубилејното 20 издание на ИФАД „Стоби“

2о jubilejno izdanie IFAD STOBI

Со претставата „Антигона“ од Жан Ануј и идеи и фрагменти од Софокле, Рој Хен и Александар Морфов во режија на Александар Морфов и продукција на Драмскиот театар „Иван Радоев“ од Плевен, Бугарија, вчера на големата сцена на велешкиот театар беше свечено отворено јубилејното 20 издание на Интернационалниот фестивал на античка …

Прочитај повеќе

Претрес во Велес, приведени петмина дилери на дрога

Marihuana kesi

На 02.10.2023 од страна на Одделението за недозволена трговија Велес лишени се од слобода пет лица, М.Ж.(31), К.Д.(21), Ј.М.(20) и В.М.(39) и еден малолетник, сите од Велес.Содржината продолжува под рекламата По преземени мерки и активности, при извршени прегледи кај малолетникот и кај М.Ж., кои претходно, независно еден од друг, биле …

Прочитај повеќе

(ФОТО+ВИДЕО) Катастрофална е состојбата на помошното игралиште во градскиот парк

pomosno igraliste veles

Помошното фудбалско игралиште во Градскиот парк во Велес, кое беше изградено со пари од ФФМ, по само една година е запуштено и обраснато со трева. Иако ова игралиште беше најавувано како модерен спортски објект, на кој освен Борец и локалните екипи, на него ќе се играат и меѓународни натпревари за …

Прочитај повеќе

Live Streaming Production се понуди да ја стрима Питијадата бесплатно

kombe live streaming production

Велешката видео продукција Live Streaming Production, како општествено одговорна компанија ѝ ги понуди своите услуги на Општина Велес во вид на спонзорство, за да реализира интернет стриминг на претстојниот Фестивал на велешката пита и вино „Питијада 2023“, кој ќе се одржи од 6 до 8 октомври. Идејата е да им …

Прочитај повеќе

Кривична пријава против велешанец за крумчарење мигранти

Migranti vo kamion

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“, Одделението за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија Куманово поднесе кривична пријава против Д.С.(27) од Велес.Содржината продолжува под рекламата Како што информираа денеска од МВР, пријавениот, на регионален пат Старо Нагоричане – Пелинце, општина Старо Нагоричане, полициски службеници извршиле …

Прочитај повеќе

40 години затвор доби Славе Илиев за убиството на Миле Димов во село Подлес

Podles ubistvo

101 година ќе има Славе Илиев од село Подлес ако ја издржи казната затвор која денеска му ја изрече велешкиот суд. 60-годишниот Илиев доби рекордни 40 години затвор за убиство и обид за убиство, кое го стори пред три месеци во своето родно село, во општина Градско. Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

51 санкциониран возач на територијата на Велес

Policija zapira Veles

Вчера во периодот од 09.00 до 13.00 часот Секторот за сообраќајни работи при Одделот за униформирана полиција Биро за јавна безбедност и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведоа акциска контрола на територијата на град Велес за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.Содржината …

Прочитај повеќе