понеделник, 23 ноември, 2020

Македонија

Драстично намален бројот на новозаразени велешани

Veles most

По подолго време бројката на новозаразени од ковид 19 во Велес е под 20, денес се регистрирани 12 нови позитивни случаи. Бројката на активни случаи во Велес е 770. Сепак според бројот на тестирањата сеуште секој трети граѓанин е заразен со ковид 19. Министерството за здравство информира дека во последните …

Прочитај повеќе

Горивата од ноќеска со нови цени

pumpa-benzinska

Регулаторната комисија за енергетика донесе нова одлука за промена на малопродажната цена на нафтените деривати во нашата земја. Според новата одлука, цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за половина денар односно ќе се продава за 59,50 денари/литар, додека цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менува, односно останува на …

Прочитај повеќе

Со лекот „Фавира“ кој од неделава ќе биде достапен и во македонските аптеки ќе се лекуваат заразените со Ковид-19

Favira lek za kovid

Агенцијата за лекови одобри увозот на антивирусниот лек фавипиравир. Медикаментот кој се повеќе го бараат заразените со коронавирусот во Македонија треба да пристигне неделава, а лекот ќе се увезува од Турција и Јапонија. „Следејќи ја актуелната состојба со која се соочуваме настаната со Ковид-19, поткрепено со се почестите барањата на …

Прочитај повеќе

Министерот Спасовски се врати на работните обврски после битката со Ковид-19

Oliver Spasovski

Првиот човек на чело на македонската полиција Оливер Спасовски од денска се враќа на работа Министерството за внатрешни работи, откако беше позитивен на Ковид-19, а поради компликации беше и хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести. Тој вели дека борбата со болеста е едно големо искуство. Спасовски вели дека ова е …

Прочитај повеќе

Денеска продолжува судењето за организаторите од „27 април“

Sobranie 27 april

За настаните од 27. април 2017 година, денеска во кривичниот суд треба да продолжи судењето за организаторите на крвавиот четврток. На минатото рочиште одржано на 16 ноември, за упадот и насилствата во Собранието беа повикани да сведочат поранешни и актуелни пратеници. Во овој предмет обвинети се, поранешните министри за транспорт …

Прочитај повеќе

Повторно високи бројки на заразени велешани во едно деноќие

Veles crkva

Министерството за здравство информира дека 44 велешани се меѓу 1112 регистрирани нови случаи на Ковид-19 во земјава, од направени 2553 тестирања. Состојбата по градови е следна: Скопје-321, Куманово-69,  Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, …

Прочитај повеќе

Бочварски: На коридорот осум инвестираме околу 180 милиони евра во делот на патната инфраструктура

Bocvarski

Проекти што даваат регионален пристап, поврзувањето на главните градови, паневропскиот коридор 8, источниот крак 8, каде имаме реално и движење на капиталните проекти. Ако зборуваме за патната инфраструктура, ние овде во овој дел во моментов инвестираме околу 180 милиони евра само на источниот крак на коридорот 8, од Скопје до …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Брако го создаде првото возило во Европа за одржување на хигиена во урбани средини кое испушта вода, наместо издувни гасови

Brako

Брако го создаде првото возило во Европа за одржување на хигиена во урбани средини кое испушта вода, наместо издувни гасови Велешката компанија „Брако“ ја произведе првата во Европа еколошка машина за одржување на хигиена во урбани средини под брендот„Green Machines“ GM 500H2 која работи на хидроген. Тим од 15 инженери …

Прочитај повеќе

Високите бројки на новозаразени од ковид 19 никако да се намалат

Klinika za infektivni bolesti

Бројката на новозаразени со коронавирус во државата никако да се намали. Денес Министерството за здравство регистрира 1182 нови позитивни случаи на ковид 19. Во Велес се регистрирани 41 нов случај, 29 оздравеле а двајца велешани ја загубија битката со вирусот. Бројот на активни случаи во Велес се искачи на 771. …

Прочитај повеќе

Дванаесет часа со Брза помош: Долга и заморна ноќ со исцрпувачка динамика и неиздржлив притисок [фоторепортажа]

brza pomos korona

Текст и фото: Арбнора Мемети Фотограф: Арбнора Мемети Студена ноемвриска ноќ. Од густата магла измешана со смог тешко може да се забележат лицата на ретките минувачи пред Службата за итна медицинска помош во Скопје. Фотограф: Арбнора Мемети Внатре телефонот непрестајно ѕвони. Повик по повик. Голем дел бараат консултации, но и …

Прочитај повеќе