Спорт

(ФОТО) Велешанката Марија Николов најдобра млада кошаркарка на Македонија

marija-nikolova-1

Иако Велес нема женски кошаркарски клуб, од Велес доаѓа најдобрата млада кошаркарка на Македонија. Велешанката Марија Николов член на Баскет Кам 2011 од Македонска Каменица, е прогласена за најкорисен играч на финалниот турнир во М18 лига-жени.Содржината продолжува под рекламата Таа оваа награда ја заслужи по нејзините одлични партии, како во …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Златан Ибрахимовиќ му кажа збогум на фудбалот

ibrahimovic

Еден од најдобрите фудбалери на 21. век Златан Ибрахимовиќ се одлучи да стави крај на својата богата кариера.Содржината продолжува под рекламата По вечерашниот меч во кој Милан триумфираше над Верона со 3-1, популарниот Ибра објави дека завршува неговата професионална кариера.Содржината продолжува под рекламата Шведскиот ас има 41 година и заедно …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Кајакари на ККК Арка Борец од Велес на Светско Првенство во кајак-спуст

kajak-klub-arka-matka-1

По одличните резултати на Европското првенство во кајак-спуст кое се одржа на Матка, за македонските кајакари слеуваат нови предизвици. Македонската сениорска репрезентација во кајак-спуст во состав на Љубомир Спасиќ, Александар Златаров, Кристијан Лазаров и Благој Гугинов, сите членови на ККК Арка Борец од Велес, следниот викенд ќе настапи на Светското првенство во Р. Германија во градот Аугсбург на …

Прочитај повеќе

Борачите на Борец на меѓународен турнир во Кочани

Boraci Borec turnir Kocani

И покрај тешката финансиска состојба Боречкиот клуб Борец е активен со учество на турнири. Денес тие ќе земат учество на 23. Меморијален меѓународен турнир во борење „Легендите на Спартак, кој се одржува во Кочани.Содржината продолжува под рекламата Право на настап на турнирот имаат момчиња родени 2009 – 2012 и девојчиња …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Аикидо клубот Рандори учествуваше на 20 по ред семинар за реален аикидо “Битола опен“

aikido-klub-randori-bitola-2023-2

Во Битола во организација на Аикидо федерацијата на Македонија се одржа јубилејниот 20 по ред семинар “Битола опен“ во Будо центарот „Пелистер“ на кој присуствуваа околу стотина борци кои беа активни учесници, меѓу кои беа и членовите на Аикидо клубот „Рандори“ од Велес.Содржината продолжува под рекламата Со семинарот раководеа Ана …

Прочитај повеќе

Велешанец во дресот на ракометниот гигант Кил

Boban Petrov rakomet KIL

Младиот ракометар од Велес, Бобан Петров, направи трансфер од соништата и во новата натпреварувачка сезона 2023/24 ќе го носи дресот на вториот тим на Кил, односно на екипата до 23 години.Содржината продолжува под рекламата Велешанецот игра на позиција среден бек, ги има сите предиспозиции да стане квалитетен играч, па така …

Прочитај повеќе

Бронзен медал за Тодор Сутинов на Балканското карате првенство за деца во Бар

Todor Sutinov Gladijator

Тодор Сутинов член на Карате клубот „Гладијатор“ од Велес го освои третото место на Балканското Првенство во Бар, во категорија кати за деца до 11 години.Содржината продолжува под рекламата Под менторство на селекторот Маја Војдиновска Ѓоргиева, Сутинов беше дел од 102 натпреварувачи од Македонија кои ја претставија државата.Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

Резервниот голман на ПСЖ пренесен со хеликоптер во болница по несреќа во Севилја

sergio rico psg golman

ПСЖ вчера ја потврди новата титула во француското првенство, но овој викенд по лошо ќе го памети еден од членовите на тимот на Кристоф Галтие. Голманот Серхио Рико експресно се вратил во својата Севилја со приватен авион, но денеска таму доживеал потешка несреќа откако паднал при јавање коњ. Шпанските медиуми …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Бостон Селтикс во луда драма го победи Мајами

majami-Boston

Кошаркарите на Мајами хит беа на само чекор од финалето во Источната конференција во НБА плеј-офот по убедливата предност од 3-0 во серијата против Бостон, меѓутоа противниците со две едноподруго победи успеаја да намалат на 3-2 внесувајќи максимална неизвесност во битката за финале.Содржината продолжува под рекламата Досега во историјата на …

Прочитај повеќе

Велешка судиска четворка ќе ја дели правдата на баражот Тетекс – Осогово

Igor Ivanov Sudija

Велешка судиска четворка на чело со Игор Иванов ќе ја дели правдата на бараж натпреварот Тетекс – Осогово за пополнување на Втората македонска фудбалска лига за сезона 2023/24. Помошници на Иванов ќе му бидат Петар Новачев и Андреј Ќамилов, додека четврти судија е Боби Величков.Содржината продолжува под рекламата Натпреварот иако …

Прочитај повеќе