Локални вести

Физички нападнат велешанец, крадци се обиделе да му одземат пари

kradec na stan

На 05.10.2022 во 13.00 часот во СВР Велес, С.У.(33) од Велес пријавил дека околу 12.00 часот на ул.„Илинденска“ во Велес, А.Н. и Д.Н. од Велес физички го нападнале и се обиделе да му одземат пари, но не успеале. Се работи на расчистување на случајот. Можеби ќе ве интересира: Владата ја …

Прочитај повеќе

Приведени пет млади лица од Велес, кај нив била пронајдена марихуана

Veles fevruari 2022

На 05.10.2022 околу 15.00 часот во Велес на различни локации во градот, полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода Ј.М.(20), Ѓ.Ј.(18), Џ.Џ.Н.(21), В.М.(21), М.Ѓ.(23) и Д.Н.(40) сите од Велес, затоа што кај нив била пронајдена и одземена марихуана. Тие биле задржани во полициска станица и по целосно документирање …

Прочитај повеќе

Осум активни случаи на Ковид-19 во Велес, 15 градови во Македонија нема ниту еден заболен

Veles Juli 2022

Бројот на случаи на Ковид-19 генерално се намалува во сите градови на Македонија, а во 15 во моментов нема активни случаи на Ковид-19. Слободни од „ковид“ се Струга, Дојран, Пехчево, Македонска Каменица, Демир Капија, Демир Хисар, Крушево, Богданци, Пробиштип, Валандово, Дебар, Делчево,Крива Паланка, Ресен и Кочани. Денес во Македонија беа …

Прочитај повеќе

Две лица од Росоман и три лица од Прилеп нападнале семејство од село Мелница

Policija oznaka

На 03.10.2022 полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода С.П.(34), Т.П.(32), двајцата од Росоман, Г.С.(25), Н.Н.(34) и В.С.(36), тројцата од Прилеп, постапувајќи по пријава од Р.Н.(35) од с.Мелница, Општина Чашка. Според пријавеното додека Р.Н.(35) од с.Мелница и членови на неговото семејство со патнички возила патувале од с.Мелница кон …

Прочитај повеќе

Приведен жител на Лозово кој превезувал мигранти од Сирија

kriumcharenje-migranti

На 05.10.2022 во 18.50 часот на регионален пат Удово – Демир Капија, во близина на с.Градец, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода М.А.(23) од Лозово. Тој бил забележан како со возило „волво“, со италијански национални ознаки, превезува лица мигранти. Возилото …

Прочитај повеќе

Ученици и наставници од музичкото училиште „Стефан Гајдов“ со највисоки признанија на фестивалот „Аngel Voice“ во Белград

Trajko mMalinot muzicko uciliste

На Интернационалниот натпревар по инструментална музика „Angel Voice“  кој од 23 до 26. септември годинава се одржа во Белград, ученици и наставници од ООМУ „Стефан Гајдов“ од Велес се здобија со највисоки признанија. Ученичката Даниела Теова освои Гранд При во категорија инструментална музика, во дисциплината пиано, со освоени максимум 100 бода. Ученикот …

Прочитај повеќе

Посебен режим на сообраќај во Велес претстојниот викенд

Veles noemvri

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 07, 08 и 09.10.2022 година (петок-недела), поради реализација на традиционалната манифестација „Питијада 2022“ на локација пред Гимназијата „Кочо Рацин“, МВР и Општина Велес ќе ги преземат сите мерки за манифестацијата да помине непречено, а Одделението за безбедност на патниот сообраќај Велес …

Прочитај повеќе

Приведен крадец во Велес, одземеното вратено на сопственикот

kradec na stan

Полициски службеници од СВР Велес вчера го лишиле од слобода велешанецот Н.Р.(44), затоа што во периодот од 27.09.2022 до 03.10.2022 година извршил „тешка кражба“. „На 03.10.2022 година полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Н.Р.(44) од Велес, затоа што во периодот од 27.09.2022 до 03.10.2022 година извршил „тешка …

Прочитај повеќе

Кривична за велешанец кој купувал мобилни телефони со фалсификувани пари

denari pari

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.И.(37) од Велес, за сторено кривично дело „измама” од чл.247 ст.1 и кривично дело „фалсификување пари” казниво по Кривичниот законик. Пријавениот во текот на месец март 2021 година, откако прибавил 12 фалсификувани банкноти во апоени од по …

Прочитај повеќе

„Одисеј“ во изведба на театарот од Пловдив, Гран при на 19 ИФАД Стоби 2022

Dobitnici na STOBI 2022

Жири-комисијата на 19-ти Интернационален фестивал на античка драма „Стоби 2022“ едногласно донесе одлука, Гран при на фестивалот да се додели на претставата „Одисеј“ од Александар Секулов, според Хомер, во режија на Диана Добрева, продукција на Драмскиот театар „Н. О. Масалитинов“ Пловдив, Р. Бугарија. Претставата „Одисеј“ демонстрира завидно единство помеѓу поетиката …

Прочитај повеќе