понеделник, 17 јануари, 2022

Свет

Во Австралија измерени неверојатни 50,7 Целзиусови степени

soncevo mnogu toplo

Во Австралија вчера е регистрираната рекордно висока температура, откако во градот Онслоу, на западниот брег беа измерени 50,7 степени Целзиусови. Како што јави Би-Би-Си, со ова е израмнет рекордот од 1962 година, кога во јужниот дел на Австралија биле измерени 50,7 степени. Локалната метеоролошка служба потврди дека Онслоу го израмнил рекордот …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Како во светот се прослави новата година

NOVA GODINA AVSTRALIJA

Луѓето ширум светот ја прославија Новата година, надевајќи се дека 2022 година ќе биде многу подобра, а на многу места, прославата беше многу ограничена или откажана втора година по ред поради нагло зголемување на инфекцијата со коронавирус, овој пат предизвикана од високо заразниот омикрон. Во Европа, каде што речиси милион …

Прочитај повеќе

Каде досега пристигна новата 2022 година

NOVA GODINA AVSTRALIJA

Луѓето ширум светот го слават влегувањето во новата 2022 година. Во некои земји, поради пандемијата на корона вирусот, прославите ќе бидат поскромни од претходно. По Самоа, Тонга и Кирибати, Новата година ја дочека и Нов Зеланд. После тоа, во 2022 година, таа пристигна во Сиднеј со спектакуларен огномет. Шест тони …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Пандемијата може да заврши во 2022 година

szo

Светот може да ѝ стави крај на пандемијата со коронавирусот оваа 2022 година, но, „колку подолго трае нееднаквоста, толку подолго ќе трае пандемијата“, преупреди првиот човек на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус во своето новогодишно обраќање на ЛинкдИн. Тедрос за првпат е оптимист во врска со короната. „Две години по почетокот …

Прочитај повеќе

Ризикот од хоспитализација за пациенти со новиот сој „Омикрон“ е дури 40 до 45 проценти помал отколку кај пациентите со „Делта“

kovid bolnica

Ризикот од хоспитализација за пациенти со омикрон е дури 40 до 45 проценти помал отколку кај пациентите со делта, според студијата на лондонскиот Империјален колеџ објавена во средата. „Доказ за намален ризик од хоспитализација поради инфекција со омикрон во споредба со инфекција со делта е пронајден во сите случаи во …

Прочитај повеќе

Џо Бајден повторно ќе се кандирира за претседател доколку Трамп е негов противкандидат

bajden slavi pobeda

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека доколку Трамп се кандидира на претседателските избори во 2024 година, ќе биде уште порешителен да се кандидира за втор мандат. Бајден (79) синоќа имаше интервју емитувано на телевизијата Еј-Би-Си. Запрашан дали има намера да се кандидира американскиот претседател одговори потврдно. „Но, погледнете, јас прилично …

Прочитај повеќе

Ханс Клуге ги повика сите влади во Виена да се подготват за значително зголемување на бројот на заразени со новиот сој омикрон

koronavirus naucnici

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, вчера ги повика сите влади во Виена да се подготват за „значително зголемување“ на бројот на заразени со сојот омикрон, кој веќе доминира во неколку земји. „Можеме да видиме како се приближува уште една бура“, рече Клуге на прес-конференција, додавајќи …

Прочитај повеќе

Холандија со нови мерки, се затвораат училиштата ресторантите, продавниците

Zatvoreni kafulinja Holandija

Холандија воведува божикен карантин поради загриженоста за ширење на омикрон. Сите продавници освен оние за основни намирници, училиштата, баровите, рестораните и другите јавни места ќе бидат затворени најмалку до средината на јануари. Премиерот Марк Руте рече дека ограничувањата се неизбежни. Ова се најстрогите мерки што една земја ги воведе досега …

Прочитај повеќе

Кличко ја повика меѓународната заедница за поддршка и воена помош за Украина

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, ја повика меѓународната заедница за поддршка и воена помош за Украина поради, како што тврди, опасноста од руската инвазија. “Се подготвуваме за целата земја за да може претседателот на Русија, Владимир Путин, да даде наредба за војна”, напиша Кличко во авторскиот текст објавен во германскиот …

Прочитај повеќе

По 16 години владеење, Ангела Меркел ја напушта канцеларската функција

Merkel

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел синоќа ги повика Германците да не толеририаат омраза. „Нашата демократија живее со фактот дека секаде каде што омразата и насилството се гледаат како легитимно средство за остварување на нечии интереси, нашата толеранција како демократи мора да има граница“, рече Меркел на прошталната церемонија во …

Прочитај повеќе