Локални вести

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски со честитка за Велигден

Ace Kocevski-veligden

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски упати честитка до сите граѓани кои го слават христијанскиот празник Велигден и ги замоли во текот на празникот, поради ширењето на коронавирусот, да се воздржат од традиционалниот начин на следење на богослужбите, свечените литургии во храмовите. „Имајќи предвид дека согласно Верата, Велигден, односно Пасха означува …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Коцевски: Вирусот се појави меѓу вработени од голем продажен објект за прехрана во Велес

Opstinski krizen stab 07.04.2020

Вработени во текстилна фабрика која во моментов не работи и во голем продажен објект за прехрамбени производи се заразени со коронавирус, објави градоначалникот Аце Коцевски, кој е прв човек на Кризниот штаб во Велес. Од Кризниот штаб велат дека во функција е ставен и вториот кат на инфективното одделени во …

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски инфициран со коронавирус

Maksim Dimitrievski

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски е позитивен на тестот за коронавирус. Ова тој пред малку го соопшти на својот фејсбук профил. Покрај него, позитивни се уште 39 кумановчани чии резултати од тестовите ќе се објават во денешниот извештај. „Сега ги добив најновите резултати за новите позитивни лица во Куманово, вкупно …

Прочитај повеќе

Тројца велешани фатени во полициски час

20200409

Полицијата фати тројца велешани кои вчера, во периодот помеѓу 16 часот и 5 часот утрово без дозвола се движеле во полициски час. Во Неготино и Кавадарци во изминатото деноноќие немаше прекршувања на забраната за движење поради епидемијата на коронавирус. Од СВР Велес информираат дека во Велес во самоизолација се наоѓаат …

Прочитај повеќе

Две нови лица заразени со Ковид-19 во Велес

Инфективно Велес

Центарот за јавно здравје – Велес извести дека во изминатите 24 часа се регистрирани 2 нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Се работи за маж на 62 годишна возраст кој е веќе хоспитализиран во инфективното одделение при општата болница во Велес, и жена на 53 години потврдена …

Прочитај повеќе

Двајца новозаразени од Велес, вкупно 54 во целата држава но и 42 оздравени

koronavirus 02.04.2020

Денеска имаме нови 42 лица оздравени од коронавирусот, се надевам дека овој број ќе продолжи брзо да расте. Со два негативни теста и во добра општа состојба од Инфективната клиника се испишани 10 оздравени пациенти, а регистрирани се и 32 оздравени пациенти (12 од Дебар и 20 од Скопје) кои …

Прочитај повеќе

Трета жрвта од коронавирус во Велес

saat-kula

Почина 67-годишен велешанец на клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Тој е еден од шесте починати од вирусот во последните 24 часа. Починатиот велешанец е третата жртва на коронавирус во Велес. Вчера почина 58-годишен маж, а пред две недели беше регистрирана првата жртва во Велес 78-годишен човек.

Прочитај повеќе

26 нови случаи во целата држава, двајца новозаразени во Велес

corona_naslovna_5g

Во изминативо деноноќие позитивни на вирусот се 26 пациенти. Четири лица во Скопје и Тетово, единаесет во Куманово, тројца во Прилеп, двајца во Велес и по еден во Кочани и во Пробиштип. Со ова вкупниот број на заболени во земјава достигна 854 лица. Како што и претходно информиравме, битката со …

Прочитај повеќе

Почина велешанецот кој беше меѓу првите заразени со коронавирус

Klinika za infektivni bolesti

Почина велешанецот кој беше меѓу првите заразени со коронавирус, а е од кластерот на заразени од шумското стопанство. Тој беше примен во велешката болница, но поради комплилации, истиот ден беше префрлен на Инфективната клиника во Скопје. За него роднините тешко доаѓаа до информација за неговата здравствена состојба. Сепак, тие уште …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) д-р Микиќ: Контроверзен е случајот на починатата велешанка

Vladimir Mikic

Контроверзен! Вака епидемиологот Владимир Микиќ го опиша случајот со 78-годишната жена од Велес, која заедно со нејзиниот син во понеделникот беа пронајдени мртви во нивниот стан, а подоцна беше утврдено дека во нејзиното дишно стебло е пронајден остаток од коронавирус. На денешната видеосесија, Микиќ рече дека случајот сеуште се испитува …

Прочитај повеќе