Локални вести

Кривична пријава против двајца дилери од Велес

Droga Heroin

Велешката полиција поднесе кривична пријава против две лица од Велес, дилери на дрога.Содржината продолжува под рекламата „СВР Велес поднесе кривична пријава против М.И.(44) од Велес, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ и против Т.П.(48) од Велес, …

Прочитај повеќе

Жител на Нежилово нападнал гостин и полициски службеници во казино

kazino

Жител на велешкото село Нежолово бил уапсен во казино во Велес од полициски службеници на СВР Велес, поради напад на посетител во казиното а потоа и на полициските службеници.Содржината продолжува под рекламата „На 23.07.2023 во 03.00 часот во Велес полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Д.Д.(37) од …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Возете внимателно на автопатот Градско – Велес, метална шина на мост ja намалува безбдноста на возачите

Dupnati gumi na avtopat

Ноќеска на делницата на автопатот Градско – Велес, лице од Скопје пријавило дека дека додека се движел удрил во метална шина во состав на мост и ја оштетил гумата.Содржината продолжува под рекламата Содржината продолжува под рекламата Полицијата излегла на местото со предупредување до возачите за проблемите на патот, а во текот …

Прочитај повеќе

УХМР за денес предупредува за можно невреме во земјава, ветер и до 70 километри на час

Центарот за управување со кризи објави вонредна информација од Управата за хидрометеролошки работи. „Поради насобраната голема енергија во атмосферата и благо зголемената влажност над нашето подрачје, денес во попладневните часови во северните делови ќе има услови за локално невреме со интензивен пороен дожд и електрични празнења, силен ветер (над 70 …

Прочитај повеќе

Кривична пријава за велешанец кај кого е пронајдена марихуана

Marihuana kesi

Кривична пријава заработи 29 годишен велешанец кај кого во март оваа година во неговиот дом била пронајдена марихуана.Содржината продолжува под рекламата „СВР Велес поднесе кривична пријава против Д.Ј.(29) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Возилата на БРАКО ќе чистат луксузен ланец на хотели во Хрватска

green-machines-croatia-12

Луксузниот ланец хотели Solaris Beach Resort во Шибеник,  Хрватска, купи две возила од брендот Грин Машинс на БРАКО за одржување на хигиената во комплексот.Содржината продолжува под рекламата Возилата на БРАКО се многу ценети и барани во Хрватска, велат одговорните лица од „Градатин“, дистрибутер на возилата за хрватскиот пазар.Содржината продолжува под …

Прочитај повеќе

ОЈО Велес отвори истрага за убиството во вeлешкото село Виничани

Osnoven sud Veles

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 25-годишен жител на селото Виничани за кого постои основано сомнение дека со умисла лишил од живот едно лице, со што сторил кривично дело – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот законик.Содржината продолжува под рекламата На 19 јули …

Прочитај повеќе

Врските со Европа се зацврстуваат со новата Европската куќа отворена во Велес

izlozba vo Europe House

Eроамбасадорот Дејвид Гир заедно со министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, како и пратениците Даниела Стојановска-Пановска и Ненад Коциќ синоќа во новоотворената Европска куќа во Велес присуствуваа на отворањето на изложбата „На работ на зборовите“, на галеријата „Акантус“, а под кураторство на Дијана Томиќ-Радевска. Со отворањето на изложбата македонските уметници Оливер …

Прочитај повеќе

Од синоќа е исчезнат велешанецот Никола Попов-Коле, семејството бара помош

isceznat covek

Исчезнат е велешанецот Никола Попов-Коле, a семејството бара помош да се пронајде.  Како што информира семејството човекот е исчезнат од синоќа, и е облечен во кафена карирана кошула и тексас бермуди. Од семејството апелираат доколку некој има било каква информација да се обрати на телефонскиот број 075 620 756. Можеби …

Прочитај повеќе

Приведен 25-годишен жител на Виничани, по кавга намерно прегазил сожител

Policija oznaka

Полициски службеници од СВР Велес вчера во попладневните часови го лишиле од слобода 25-годишниот С.К. од село Виничани, општина Градско. Тој во селото со патничко возило „фиат панда“ со велешки регистарски ознаки удрил во 43-годишниот А.Ц. од истото село, кој претходно имал вербална расправија со таткото на приведениот, информира Ристе …

Прочитај повеќе