Македонија

Левица ги објави носителите на листи за пратеници

Dimitar-Apasiev-007

Левица ги има вистинските носители на пратеничките листи во шестте изборни единици, кои се воедно и единствените, од севкупниот избор, кои немаат нанесено штета врз државата, се вели во соопштението до Левица. Носител во ИЕ 1: Проф. д-р Димитар Апасиев, претседател на Левица, пратеник во Собранието на Република Македонија, доктор …

Прочитај повеќе

Зоран Арсовски ќе биде кандидат за пратеник на СДСМ од Велес

Ортопедот Зоран Арсовски ќе биде кандидат за пратеник во собранието на владејачката СДСМ од Велес. Ова вечерва официјално е потврдено и од самата партија Тој се наоѓа на седмата позиција во третата изборна единица, а носител во истата ќе биде досегашниот прв човек на УЈП, Сања Лукаревска, второто место е …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Грин Машинс на Брако склучи соработка за продажба на возила во Мексико со мексиканскиот застапник Мегамил

Брендот возила за чистење на урбани средини Грин Машинс на БРАКО, склучи соработка со Мегамил за продажба на македонските возила на пазарот во Мексико. Возилата на Грин Машинс беа промовирани на официјален во седиштето на застапникот, на кој присуствуваа директорот на Грин Машинс, Ангел Анѓушев, директорот на американската филијала на Грин Машинс, Александар Младеновски, генералниот директор на Мегамил, …

Прочитај повеќе

Од полноќ се зголемува цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95

benzin-gorivo

Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за два денари, додека цените на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат. Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата.Содржината продолжува под рекламата Цената на …

Прочитај повеќе

Лекарската комора бара итно расветлување на убиството на докторот

lekarska komora

Лекарската комора остро го осудува убиството на доктор што се случи синоќа во скопската населба Железара. „Истакнуваме дека никаков вид на насилство во општеството не смее да се толерира, бидејќи насилството не е соодветен начин на кој се решаваат проблемите. Истакнуваме јавно барање надлежните институции итно да постапат за овој …

Прочитај повеќе

Маж од Велес ја нападнал својата поранешна сопруга

SVR Veles policija

38-годишен велешанец ја нападнал својата поранешна сопруга, соопшти портпаролот на СВР-Велес. „На 22.03.2024 во 04.50 часот, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слободаЕ.Е.(38) од Велес затоа што во нејзиниот дом физички ја нападнал неговата поранешнасопруга 38-годишна од Велес. Е.Е. бил задржан во полициска станица“, се вели во соопштението …

Прочитај повеќе

Поранешниот министер за здравство Филипче со поддршка за студентите: Тие го бараат само она што го заслужуваат

filipce venko

„Клучно за развојот на сите млади лекари е да им пренесуваме знаење. Но, тоа не е доволно. Потребно е тие да бидат соодветно платени за својот труд. Од нивната работа зависи и здравјето на граѓаите денес и во иднина. Тие го бараат само она што го заслужуваат“, вели поранешниот министер …

Прочитај повеќе

Доцна синоќа со нож убиен матичен лекар

policija svetla

Матичен лекар синоќа е убиен во скопската населба Железара, известува утрово „Скопјеинфо“ од свои извори. На докторот му биле нанесени повеќе убоди од нож во инцидент кој вчера доцна вечерта се случил пред поликлиниката. Информациите се сеуште непотврдени и неофицијални информации, а на местото на убиството има полиција. Телото го пронашол неговиот син …

Прочитај повеќе

ОБСЕ/ОДИХР ќе има 320 набљудувачи на двојните избори во земјава

obse-2

Вкупно 300 краткорочни и 20 долгорочни набљудувачи на канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права(ОДИХР) ќе ги набљудуваат претседателските и парламентарните избори во Северна Македонија на 24 април и на 8 мај, најави на прес-конференција амбасадорката Џилиан Стирк од Канада, која ќе ја предводи мисијата на ОБСЕ/ОДИХР. „Имаме …

Прочитај повеќе

ДЗС: Просечната нето-плата за јануари е 39.542 денари

denari

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен за јануари 2024 година изнесува 39.542 денари, а просечната бруто-плата за истиот месец е 59.392 денари, објави Државниот завод за статистика.Содржината продолжува под рекламата Според податоците на ДЗС, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јануари 2024 година, во однос на јануари …

Прочитај повеќе