Македонија

Гледај во живо: Прес конференција на министерот за здравство Венко Филипче

Venko-Filipce-22.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче закажа прес конференција во 17 часот. Се очекува да ги соопшти најновите информации околу состојбата со коронавирусот. До овој момент, во Македонија заразени со коронавирус се 148 граѓани, а во последното деноноќие се регистрирани 12 случаи. Прес конференцијата можете да ја следите тука:

Прочитај повеќе

Адеми: Учебната година продолжува онлајн

Учениците од утре се враќаат на настава. Но, наместо во училници, пред компјутер. На интернет ќе продолжи учебната година, училиштата сами ќе треба да ја организираат наставата на онлајн, а Владата ќе понуди платформи за поддршка, соопшти денеска министерот за образование Арбер Адеми. „Опфатени се видео конференциските форми, електронската пошта …

Прочитај повеќе

Спасовски: Денеска можеме да бидеме горди!

Oliver Spasovski 24.03.2020

Северна Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ во најкраток можен рок, ваква согласност постигна Советот за општи работи на ЕУ, рече премиерот Оливер Спасовски, на прес конференцијата во Владата. Напредокот на Македонија го верификуваа сите членки на Европската Унија. „Стигна верификацијата за успехот на нашите напори. За истрајноста, …

Прочитај повеќе

Гледај во живо: Премиерот Оливер Спасовски закажа прес конференција во 15 часот

Oliver Spasovski

Прочитај повеќе

ЕУ одлучи: Македонија добива датум за преговори

mkd_eu

Земјите членки на ЕУ денеска постигнаа политички договор за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија. Оваа одлука ја донесоа министрите за европски прашања на земјите членки на ЕУ, на денешниот онлајн состанок. Веста ја потврди и комесарот за проширување на ЕК Оливер Вархеји кој на својот твитер профил напиша: …

Прочитај повеќе

Нови 12 заразени во последното деноноќие

Korona slika

Нови 12 заразени од коронавирус во Македонија се регистрирани во последните 24 часа. Од нив седум се од Скопје и пет од Куманово. Со тоа, вкупната бројка на заболени во земјава се искачи на 148. Оваа бројка е помала од вчерашната, кога беа регистрирани 22 заразени.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Пендаровски: Знам дека ви е тешко, не паѓајте со духот, ќе издржиме

Stevo Pendarovski 24.03.2020

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски преку видео порака им се обрати на граѓаните. Во неа тој ги повикува: Ве молам, не паѓајте со духот, сите заедно, ќе издржиме. „Додека целиот свет е во потрага по вакцина и лек, самоизолацијата е најдобрата превентива против вирусот. Знам дека ви е …

Прочитај повеќе

Министрите на ЕУ денеска одлучуваат за датум за Македонија

EU

Министрите за европски прашања на земјите членки на Европската Унија денеска во 12 часот преку видеоконференција се очекува да расправаат и да донесат одлука за почеток на преговори со Македонија и со Албанија. И покрај дилемите кои се појавија од правен и организациски аспект за тоа дали Советот за општи …

Прочитај повеќе

Имаш симптоми на коронавирус? Јави се на матичен лекар!

penzioner_temp

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Матичните лекари, преку епидемиолошка анкета, ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. Доколку треба, преку системот „Мој термин“ тие за вас ќе закажат точно време и место за тестирање. Од …

Прочитај повеќе

Дополнителни ограничувања на движењето на граѓаните на целата територија на Македонија

Veles policiski cas

На 26-тата седница на Владата на Република С. Македонија е донесена одлука за измени и дополнувања на одлуката за ограничување на движењето на граѓаните на целата територија во земјата. Забраната за движење за сите граѓани од 21:00 до 06:00 часот, се заменува со ограничување на движењето од 21:00 до 05:00 …

Прочитај повеќе