Избори 2021

Арсовски и Лукаревска на средба со жителите на Градско

На 24-ти април граѓаните нѝ пратија силна порака и ние ја слушнавме таа порака. Ја прифаќаме одговорноста. СДСМ ќе мора да се промени ако сака да ја врати довербата на граѓаните. Но, доколку некој мисли дека ќе се откажеме од борбата, се лаже, им порачаа денеска на жителите на Градско …

Прочитај повеќе

Заев: Поднесувам оставка од премиер и од претседател на СДСМ

zaev

Премиерот Зоран Заев поднесе оставка како премиер и лидер на СДСМ по денешниот втор круг од локалните избори. Пред да каже дека поднесува оставка, тој им честиташе на противниците на победата на локалните избори. „Во името на СДСМ им ја честитам на нашите опоненти победата на овие локални избори. Ја …

Прочитај повеќе

Горан Стојановски прогласи победа во Чашка

Кандидатот на СДСМ и досегашен градоначалник на Чашка, Горан Стојановски, пред малку на својата фејсбук страница прогласи победа на локалните избори за прв човекџна општината. “Грандиозна победа! Ви Благодарам на сите за поддршката! Продолжуваме заедно во новиот 4 годишен мандат!”, напиша Стојановски. Во вториот круг на локалните избори за Општина …

Прочитај повеќе

Втор круг од локалните избори, се бираат градоначалници во 44 општини

Гласањето за вториот круг од локалните избори започна во 7 часот и ќе трае до 19 часот. Во вториот круг се гласа во вкупно 44 општини. Право на глас имаат 1.353.990 избирачи на 2.481 избирачко место. Во првиот круг беа избрани 32 градоначалници, како и членовите во општинските совети. Повторување …

Прочитај повеќе

Почна вториот круг од локалните избори, денеска гласаат болните, лицата кои се во изолација

glasanje_kovid_gv

ласањето на вториот круг од Локалните избори 2021 започна денеска со изјаснувањето на болните, немоќните и лицата со Ковид-19 и во самоизолација чии пријави се прифатени од општинските изборни комисии, затворениците, лицата во притвор, во старските домови и внатрешно раселените лица. Вториот круг од локалните избори во земјата ќе се …

Прочитај повеќе

Уште два дена можност за политичките партии да ги убедат граѓаните да го добијат нивниот глас

izbori

До крајот на изборната кампања преостануваат уште два дена, а лидерите на најголемите политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ со сличен став во однос на обединување на граѓаните, но со критички настроени едни кон други. Зоран Заев повика на обединување за спокоен и квалитетен живот, со цел да се остави режимот во минатото. …

Прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ победи во Велес во прв круг со резултат, со кој, пред четири години загуби во прв круг

Новиот градоначалник на Велес Марко Колев ја слави победата СДСМ ги загуби изборите во Велес. ВМРО ДПМНЕ ја порази досегашната власт со речиси двојно повеќе гласови и кај кандидатот за градоначалник и кај листите за членови на Совет. Сепак, ако се направи длабинска анализа на резултатите и ако се споредат …

Прочитај повеќе

ДИК ги корегираше резултатите во Горно Оризари, промени на соодносот во освоени советници нема

Велес од дрон

Државната изборна комисија утрово ги корегираше резултатите од гласањето за листите за членови на Советот на Општина Велес, на избирачкото место 2209, кое се наоѓа во велешко Горно Оризари, па сега СДСМ има 134 гласови помалку, односно вкупно 7271, наместо 7405, колку што беше првично објавено. Корекции има и кај …

Прочитај повеќе

Никој нема мнозинство: Како изгледа новиот состав на Советот на Општина Велес

opstina veles

Според резултатите објавени на веб страницата на ДИК, најмногу гласови за кандидатските листи за членови на Советот на Општина Велес доби ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „Обвнова на Македонија“ – 10.729, со што освои 11 советници. Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ предводена од СДСМ освои 7.405 гласа, со што во Советот …

Прочитај повеќе

Целосно преброени гласовите во 67 општини

430626-dik-potvrdite-za-neosuduvanost-da-bidat-izdadeni-navreme

Завршено е броењето во 64 општини во земјава, a 100 проценти од податоците се обработени во Градско, Дојран, Росоман, Лозово, Центар Жупа, Богданци, Пласица и Чешиново-Облешево, Арачиново, Битола, Берово, додека во Скопје и скопските општини остануваат уште непроброени гласови. Според интернет апликацијата на ДИК, втор круг сигурно ќе има во: …

Прочитај повеќе