Избори 2021

Марко Колев и ВМРО-ДПМНЕ објавија победа, Велес добива нов градоначалник

Marko Kolev

ВМРО-ДПМНЕ вечерва слави во Велес. Нејзиниот кандидат за градоначалник Марко Колев прогласи победа во првиот круг над својот најголем претендент, кандидатот на СДСМ д-р Ненад Коциќ. „Разликата е огромна. Од ова место прогласувам победа во првиот круг. Сакам да им се заблагодарам на сите што помогнаа и учествуваа во кампањата. …

Прочитај повеќе

До 15 часот во Велес гласале 34,61 отсто од гласачите

Veles Oktomvri 2021

До 15 часот во Велес гласале 34,61 отсто од гласачите. Според апликацијата на ДИК, досега гласале 15.853 граѓани од вкупниот број на избирачи 45.892. Во Општина Чашка досега гласале 2.595 граѓани од вкупниот број на избирачи 6.171 или 42,10 отсто од гласачите. Во Општина Лозово досега гласале 652 граѓани од …

Прочитај повеќе

До 13 часот во Велес гласале над 24,52 отсто од гласачите

Veles Malo movce Oktomvri 2021

До 13 часот во Велес гласале над 24,52 отсто од гласачите. Според апликацијата на ДИК, досега гласале 11.231 граѓани од вкупниот број на избирачи 45.892. Во Општина Чашка досега гласале 1.860 граѓани од вкупниот број на избирачи 6.171 или 30,18 отсто од гласачите. Во Општина Лозово досега гласале 652 граѓани …

Прочитај повеќе

Велешката полиција добила пријава од политичка партија за упад и неовластено снимање

Велешката полиција истражува случај на упад и неовластено снимање, откако политичка партија пријавила дека вечерва во нејзин штаб упаднале непознати луѓе, кои се претставиле дека се новинари, но не им предочиле дека ги снимаат и дека имаат намера снимката да ја објават на социјалните мрежи. „Точно е дека вечерва добивме …

Прочитај повеќе

Заев: Слушајте ме внимателно добро сум информиран, СДСМ ќе има најмалку 22 градоначалника во првиот круг

zaev

Нашиот политички противник ќе победи во шест општини, ќе добие шест градоначалници, а коалицијата предводена од СДСМ ќе има најмалку 22 градоначалника во првиот круг или 3,5 пати повеќе. Резултатот ќе биде 22:6 во првиот изборен круг. Слушајте ме внимателно, добро сум информиран, рече лидерот на СДСМ и премиер, Зоран …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Јанко Бачев ја престави советничката листа на партијата Единствена Македонија за Велес

Janko Bacev sovetnicka lista

Почитувани Велешани дојдов денес со цел да ве посетам и да ја преставам советничката листа на партијата Единствена Македонија каде носител на листата е Г-ѓа Елизабета Костова Бочварова. Нашата советничка листа се храбри, чесни, домаќински и одговорни луѓе тие со својте заложби и со сите сили имаат за цел да …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: ВМРО ДПМНЕ ги обвини Коциќ и Коцевски дека вработиле преку 40 луѓе во општината

Кандидатот за член на Советот на Општина Велес од листата на ВМРО ДПМНЕ Коста Нојков денеска изјави дека кандидатот за градоначалник Ненад Коциќ и неговата партија СДСМ единствено се залагаат за 0 проценти невработеност кај своите партиски активисти. Според Нојков, освен партизација на институциите, преку вработување на своите најблиски и …

Прочитај повеќе

СДСМ: Љутков во ТВ серијал го величеше Груевски

Општинската организација на СДСМ од Велес излезе со реакција на синоќешниот одговор на носителот на листата на ВМРО ДПМНЕ Зоран Љутков, откако кандидатот за советник на листата на СДСМ Кирил Гајдов го праша дали е точно дека станал жител на Велес прес еден месец, за да може да биде носител …

Прочитај повеќе

Љутков: Прозивката на Гајдов е беден напад полн со невистини!

Носителот на листата за советници на ВМРО ДПМНЕ за Велес, Зоран Љутков доцна вечерва одговори на прозивките од СДСМ, искажани денеска преку кандидатот за советник Кирил Гајдов, да одговори дали е точно дека пред еден месец го сменил местото на живеење од Скопје во Велес. Ваквите прозивки Љутков го оцени …

Прочитај повеќе

СДСМ: Носителот на листата на ВМРО ДПМНЕ Зоран Љутков до пред еден месец бил жител на Скопје?

Дали носителот на листата за советници од ВМРО ДПМНЕ за Велес, Зоран Љутков до пред еден месец бил жител на Скопје, праша денеска Кирил Гајдов, кандидат за член на Совеот на Општина Велес од коалицијата на СДСМ. Гајдов го праша Љутков, дали од 2008 година има живеалиште во Скопје и …

Прочитај повеќе