Избори 2021

ИЗБОРИ 2021: Марко Колев од ВМРО ДПМНЕ вети 213 проекти за Велес

Кандидатот за градоначалник за општина Велес од ВМРО-ДПМНЕ, Марко Колев, на вечерашниот митинг во општина Велес, истакна дека се обврзува за над 213 проекти во Велес, како нов развоен истражувачки центар, подземна гаража, нова индустриска зона, три нови спортски комплекси, велосипедски патеки и реконструкција на патот до езерото Младост, нов …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Марко Колев од ВМРО ДПМНЕ не се појави на соочувањето на ТВ Телма (ВИДЕО)

Кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Марко Колев не учествуваше на синоќешното соочување со своите противкандидати за градоначалник на Велес, кое се емитуваше на ТВ Телма. Тој, како што рече водителот на дебатата, го откажал своето гостување поради неодложни семејни обврски. Освен Колев, на дебатата не учествуваше и Семир Алимов, кандидат на …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ненад Коциќ: Една од главните цели на програмата е намалување на невработеноста на младите

Nenad Kocik

Кандидатот за градоналник на Велес од редовите на владејачката СДСМ, Ненад Коциќ во свое видео обраќање до јавноста, посено до помладата популација, вели дека приоритети во неговата програма за претстојните локални избори е намалување на невработеноста на младите до 0%, за сите оние млади кои што бараат работа, и намалување …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: ВМРО ДПМНЕ обвинува за недомаќинско работење во Дервен, од комуналното велат дека опозицијата манипулира со јавноста!

Опозициската ВМРО ДПМНЕ го обвини раководството на ЈКП Дервен дека недомаќински го водело претпријатието и креирало финансиски загуби. Од оваа партија тврдат дека Дервен работи со загуба, која во моментов изнесува 14 милиони денари, направени во првите шест месеци од годинава, нарекувајќи ја „катастрофална“ состојбата во која се наоѓа велешкото …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Јанчев вети изградба на фотоволтаици во Кавадарци

Кандидатот за градоначалник на Кавадарци од ВМРО ДПМНЕ Митко Јанчев најави изградба на фотоволтаици за производство на електрична енергија, зелени кровови и вертикални градини. Освен ова, тој рече дека ќе се засадат еден милион садници низ повеќе локации на Општина Кавадарци, воведување оџачарскла служба и други проекти. Тој најави дека …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Златко Арсов од Левица вети нови сообраќајни решенија, поттикнување на бизнисот и реформа во општинската администрација (ВИДЕО)

Решение за сообраќајните проблеми во Велес, преку изградба на нов мост од Дервен до Речани, изградба на две катни гаражи, ставање во функција на неколку празни општински обкјекти, сопирање на урбанизацијата на велешкото езеро Младост, се дел од ветувањата на кандидатот за градоначалник на Велес од Левица, Златко Арсов, кој …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Коциќ вети град без ниту еден невработен млад велешанец (ВИДЕО)

Гарантирам нула проценти невработеност кај младите велешани, најмалку една странска инвестиција во градот, но и нови инфараструктурни и сообраќајни решенија, град без отпад, со поставување пластикомати, развој на велешкото село, на туризмот, поддршка на младите и спортот, рече вечерва пред велашни кандидатот за граодначалник на Велес од СДСМ Ненад Коциќ. …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: ВМРО ДПМНЕ вети изградба на спортски комплекс кај „Економска“ во Дворови

Претставувајќи ја изборната програма за Велес, од ВМРО ДПМНЕ денеска ветија дека, ако ја добијат довербата на граѓаните, ќе изградат спортскиот комплекс кај економското училиште „Јовче Тесличков“ во населба Дворови. Од партијата велат дека сегашното игралиште е комплетно руинирано, па затоа ветија негова обнова, но и изградба на дополнителни содржини. …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: (ВИДЕО) Прво ТВ соочување на кандидатите за градоначалник на Велес

Кандидатите за градоначалник на Велес, Ненад Коциќ од СДСМ и коалицијата, Марко Колев од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата и Златко Арсов од Левица, синоќа се соочија на дебата на програмата на јавниот сервис МРТВ1. Столчето наменето за четвртиот кандидат Семир Алимов од Бошњачкиот демократски сојуз не се појави на дебатата. …

Прочитај повеќе

ИЗБОРИ 2021: Левица ги претстави кандидатите за претстојните локални избори (ВИДЕО)

Партијата „Левица“ денеска го претстави носителот на листата на кандидати за членови на Советот на Општина Велес, Димитар Абрашев. Тој истакна дека му е чест и задоволство што е носител на листата, но во исто време тоа му претставува и огромна одговорност. Зборувајќи за својата биографија, Абрашев рече дека е …

Прочитај повеќе