Избори 2021

Повторно падна сајтот на ДИК

DIK padnat sajt

Откако утрово конечно проработе, веб-страницата на Државната изборна комисија повторно има проблеми. На сајтот на Државната изборна комисија ги има податоците за излезноста, но не и резултатите од изборите. Страницата на ДИК беше надвор од употреба откако беше хакирана кратко по затварањето на гласачките места, кога се очекуваше да започне со …

Прочитај повеќе

Митко Јанчев бара смена на Мицкоски од кормилото на ВМРО ДПМНЕ

mitko-jancev 997x485

Апсолутно е нормално да се постави прашањето за промена на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Дојде време за ова прашање Ова се последните изгубени избори, четврти по ред – загуби на локалните избори, го загуби референдумот, претседателските и сега парламентарните избори. Ова за бугарската агенција БГНЕС го изјавил градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, откако …

Прочитај повеќе

СДСМ: Со изјавата дека е победник на изборите, Мицкоски го потцени народот

sdsm sediste

СДСМ експресно реагираше на изјавата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој на прес конференцијата попладнево рече дека неговата партија требала да формира влада, бидејќи освоила повеќе пратенички мандати од СДСМ, ако се изземеле мандатите на БЕСА. „Христијан Мицкоски е изгубен во сопствените заблуди, па заборавил и да бори. …

Прочитај повеќе

Мицкоски: Ние треба да формираме влада

mickoski kriva palanka

Христијан Мицкоски, лидерот на опозицијата, денеска, ден по предвремените парламентарни избори, изјави дека неговата партија има најголем кребилитет да формира влада и дека нема да прифати никакви услови за формирање нов владин состав. „Кога ќе се исклучи БЕСА, ние имаме повеќе гласови од СДСМ на овие избори. Имаме кребилитет да …

Прочитај повеќе

Според податоците на СДСМ, во Велес разликата е 1100 гласови за опозицијата

izbori_2020_1

Велешкиот огранок на СДСМ ги испрати првичните неофицијални резултати од гласањето во Велес, кои ги обработил нивниот аналитички центар. Според овие резултати, гласовите на двете партии не се разликуваат многу од она што го објави аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ од Велес. Од СДСМ пресметале дека нивната коалиција освоила 9261 …

Прочитај повеќе

ВМРО ДПМНЕ: Во Велес победивме со 1200 разлика СДСМ: Разликата е 845 гласа

vmro sdsm1

Во недостиг на официјални резултати од вчерашните избори од ДИК, чиј веб сајт не работи од синоќа, партиските штабови излегуваат со број на гласови, по нивното пребројување. ВМРО ДПМНЕ тврди дека според нивните податоци, во Велес го победиле СДСМ со разлика од 1206 гласа. Ова се резултатите според партискиот штаб …

Прочитај повеќе

Коалицијата „Можеме“ со два пратеника предност пред коалицијата „Обнова“

105973928_3294728123891850_7901750342335289323_o

Според последните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од преработени 3.421 од вкупно 3.480 избирачки места, коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 пратенички места, а ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата 44. Партијата на Али Ахмети освои 15 пратенички места, а коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива – 12. Левица на Димитар Апасиев освои …

Прочитај повеќе

На изборите изброени и 31 107 неважечки гласачки ливчиња

Glasanje 2020

Државната изборна комисија регистрира 31 107 неважечки ливчиња на вчерашните предвремени парламентарни избори, според обработени 3 421 од 3 480 избирачки места. Бројот на важечки ливчиња изнесува 869 533. Гласале 927 640 граѓани или 51 отсто од вкупно запишаните 1 814 263 во избирачкиот список. Изборниот ден помина во мирна, …

Прочитај повеќе

(СЛЕДИ ВО ЖИВО) Прес конференција на лидерот на СДСМ, Зоран Заев

izbori_2020_1

Можеби ќе ве интересира: (СЛЕДИ ВО ЖИВО) ДИК се откажа од веб страната и се префрли на YouTube

Прочитај повеќе

(СЛЕДИ ВО ЖИВО) ДИК се откажа од веб страната и се префрли на YouTube

rezultati_23_40

Поради тоа што веб страната на ДИК не е достапна повеќе од 2 часа, тие резултатите ќе ги објавуваат на нивниот YouTube канал. Тука можете да ги следите во живо најновите резултати објавени од државната изборна комисија: Можеби ќе ве интересира: ДИК конечно објави првични резултати, благо водство на коалицијата …

Прочитај повеќе