Спорт

УШТЕ ЕДЕН ФУДБАЛЕР ОД ЈУВЕНТУС Е ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

Matuidi

Италијанскиот првак Јувентус објави дека уште еден нивни играч е заразен од коронавирусот. Станува збор за Блез Матуиди, Французин кој е дома во самоизолација, но со лесна клиничка слика, објави Јувентус на официјалната веб страна.Матуиди е вториот играч на „Старата дама“ што е заразен со вирусот, а пред него се …

Прочитај повеќе

ЕВРО 2020 Е ОФИЦИЈАЛНО ОДЛОЖЕНО. ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ ОДИГРА

УЕФА на последниот состанок со сите членки одлучи дека нема да има прогласување на предвремени шампиони, туку првенствата во Европа ќе мора да се доиграат. Одлучено е сите европски натпреварувања да мора да завршат до 30 јуни, поточно по финалето од Лигата на шампионите, кое најверојатно ќе се игра на …

Прочитај повеќе

КОРОНАВИРУС И КАЈ ТЕНИСЕРИТЕ

Австралискиот тенисер со хрватски корени Бернард Томиќ се сомнева дека има коронавирус и се повлече во самоизолација. “Почнувајќи од минатиот вторник, не се чувствувам добро. Јас во моментов сум во Мајами, изолиран од сите, како што ми беше советувано. Сè уште не сум се тестирал, но ги имам сите симптоми. …

Прочитај повеќе

ПРВ ФУДБАЛЕР ЗАРАЗЕН СО КОРАНВИРУС ВО ШПАНСКА ЛА ЛИГА

Езекиел Гарај е првиот фудбалер од Шпанската Ла Лига кој e позитивен на коронавирус. Дефанзивецот на Валенсија откри дека е заразен со коронавирус само неколку дена откако неговиот клуб играше против Аталанта (3:4) во Лигата на шампионите. Гарај се наоѓа во изолација. „Годината започна лошо … Се чувствувам добро, за …

Прочитај повеќе

ЈАПОНЦИТЕ ЈА ПРОДОЛЖИЈА КОШАРКАРСКАТА ЛИГА ПО ПАУЗАТА ЗАРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

И додека во Европа и САД се прекинуваат првенствата, ситуацијата се чини дека полека се нормализира на далечниот исток. После четиринеделна пауза, кошаркарскиот шампионат продолжи во Јапонија. Четири натпревари се одиграа денес без гледачи, само мечот меѓу Кавасаки и Хокаидо беше одложен бидејќи тројца играчи имаа покачена температура.

Прочитај повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО СЕМЕЈСТВОТО НА КОНОР МЕКГРЕГОР

Конор Мекгрегор, најпознатиот ММА борец , објави на социјалните мрежи дека неговата тетка починала од коронавирус. “Добив телефонски повик во кој ме известија дека починала мојата драга тетка Ана. Мојата мала сакана тетка, сестрата на мајка ми. Луѓе, да останеме силни. Ана Мур, те сакам и почивај во мир“, напиша …

Прочитај повеќе

ТОЈ ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ НА СПОРТОТ СО НАПУШТАЊЕТО НА СЕВИЛЈА ВО КИНА, а сега тој вели: ОД ШТО ДА СЕ ПЛАШАМ?

Кон крајот на февруари, Португалецот Даниел Карико се потпиша за кинескиот Вухан, клубот од градот од каде започна пандемичкиот коронавирус. После седум години играње во Севилја, тој реши да направи драстичен потег, па многумина се прашуваа зошто го стори тоа, со оглед на хаосот во Кина во тие денови. Денес, …

Прочитај повеќе

ЌЕ ТРЕБА МНОГУ РАБОТА ЗА ЗАРАЗЕНИТЕ КОШАРКАРИ ВО ЈУТА ЏЕЗ ДА ГИ ПОПРАВАТ СВОИТЕ ОДНОСИ

НБА лигата нема да игра најмалку 30 дена, потврди комесарот на НБА, Адам Силвер. НБА ги прекина натпреварите, откако беше откриено дека Руди Гоберт, центар во Јута џез, бил заразен со коронавирус. Веднаш беше тестиран целиот тим наЈута Џез, а покрај Гоберт беше заразен и неговиот соиграч Донован Мичел. Другите …

Прочитај повеќе

НБА КОШАРКАР ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС

НБА ѕвездата Донован Мичел е заразен со коронавирус, јавуваат сите американски медиуми. Мичел игра во Јута Мичел е втор НБА кошаркар кој е заболен од коронавирус заедно со и неговиот соиграч Руди Гоберт. Тие го одиграа својот последен натпревар против Торонто Рапторс на 10 март. По бројните откажувања на спортски …

Прочитај повеќе

ОЛИМПИСКИОТ ФАКЕЛ Е ЗАПАЛЕН, А НЕИЗВЕСНО Е ОДРЖУВАЊЕТО НА ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ТОКИО

Олимпискиот факел за игрите во Токио беше запален од сончевите зраци во античка Олимпија, што требаше да претставува последен чекор кон игрите, закажани да се одржат од 24 јули до 9 август, но сега поради пандемијата на коронавирусот може да се одложат. Актерката Ксанти Георгиу во улога на свештеник запали …

Прочитај повеќе