Локални вести

Велешанец со симптоми на коронавирус лежи во велешка болница

Bolnica Veles3

Маж кој пред 10 дена се вратил од Шведска и кој има симптоми слични на коронавирусот од вчера е хоспитализиран на Инфективното одделение при велешката Општа болница. Има висока температура и сува кашлица, а добил и мозочен удар. „Земен му е брис и се чекаат резултатите од лабораторијата во Скопје“, …

Прочитај повеќе

Пунктови за дезинфекција на сите возила поставени на влeзовите во Кавадарци

Kavadarci dron1

На секој влез на Кавадарци од денеска се поставени пунктови, на кои ќе се дезиунфицираа сите возила кои влегуваат во градот и кои транзитираат. Ова е една од одлуките кои ги донесе Кризниот штаб за заштита и спасување на општина Кавадарци, откако денеска се појави првиот заразен Кавадарчанец со коронавирус. …

Прочитај повеќе

Кавадарчанец заразен со коронавирус

bbc_avstralija_glavna

Сопруг на лекарка од Кавадарци е позитивен на текстот за коронавирус, откако се тестирал во приватна болница, и тестот потврдил дека тој има КОВИД-19, потврди за дневниот весник Слободен печат директорот на Центарот за јавно здравје Кавадарци, Ристе Јовановски. Сега резултатите се испратени во Институтот за јавно здравје на верификација. …

Прочитај повеќе

Вработените во Дрекслмаер на принуден одмор

Drekselmaer

Околу пет илјади работници од Дрекслмаер од понеделник нема да одат на работа. Компанијата ги испраќа на одмор. Од следната седмица Дрекслмаер ќе работи со значително намален капацитет, речиси на технички минимум. Сето ова, согласно препораките за заштита од коронавирус и актуелната состојба во автомобилската индустрија. Работниците колективно ќе користат …

Прочитај повеќе

Храна ќе има, бизнисот ќе трпи, велат велешките стопанственици

Porcelanka

Без паника, храна ќе има. Ваква порака до граѓаните упатија денеска од прехрамбената индустрија Благој Ѓорев од Велес, откако вчера во земјата беше прогласена вонредна состојба. Од фабриката попозната како Маслодајна велат дека залихи од зејтин, но и од други прехрамбени производи има најмалку за половина година. „Целата прехрамбена индустрија …

Прочитај повеќе

Аце Коцевски: Училиштето во село Бузалково да добие посебен правен статус

Ace Kocevski

Основното училиште во село Бузалково да не биде подрачно училиште, туку да добие посебен правен статус, побара денеска градоначалникот на Велес Аце Коцевски. „Во училиштето во Бузалково во моментов учат 397 ученици во 17 паралелки, во подрачното училиште во Сливник, 90 ученици во 5 паралелки и во подрачното училиште во …

Прочитај повеќе

Почна дезинфекцијата на селата околу Велес

Dezinfekcija vo sela2

Се дезинфицираат селата околу Велес. Тимови на Јавното комунално претпријатие „Дервен“ денеска ги дезинфицираше улиците на Горно Оризари, Башино село, Бузалково, Раштани и Отовица, а во текот на денот дезинфекција ќе има и во селата Иванковци, Мамутчево и Чалошево. Дезинфекцијата се прави како превенција од ширењето на заразниот коронавирус. „Поради …

Прочитај повеќе

Полицијата контролира 14 самоизолирани лица во Македонска каменица, 33 лица во Делчево и дури 72 во Кочани

Kocani 1

Седумдесет и двајца граѓани од Кочани се во самоизолација, откако се вратиле од странство. Во Делчево 33 лица се самоизолирале, а бројот на граѓани на Македонска Каменица кои се во домашен карантин е 14. Сите нив ги контролира полицијата. Градоначалникот на Кочани Николчо Илијев потсетува на неопходното одговорно однесување на …

Прочитај повеќе

Општина Велес и ЈКП Дервен со засилено темпо продолжуваат со чистење, миење и дезинфекција на јавните површини во градот

opshtina-veles-

На фреквентните јавни површини околу плоштад „С’рмаале” и пристапите до банките во централното градско подрачје денес се изврши чистење и рачно дезинфицирање, додека пак машинската дезинфекција продолжува по однапред утврден план за дезинфекција. Исто така дезинфицирани се и парковските површини и детските игралишта. “И покрај топлите денови и привлечноста на …

Прочитај повеќе

Еве кои предмети ќе се работат во велешкиот суд додека трае кризата со коронавирусот

Поради кризата со коронавирусот, Основниот суд во Велес ги редуцира своите активности. Во соопштението кое го објави на својата веб страница, Основниот суд ќе ги врши само слесните неопходни работи: Кривични предмети за кои постои опасност од застарување на кривично гонење,- Кривични предмети за кривичните дела:– Судења во кривични предмети …

Прочитај повеќе