Локални вести

Трета жрвта од коронавирус во Велес

saat-kula

Почина 67-годишен велешанец на клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Тој е еден од шесте починати од вирусот во последните 24 часа. Починатиот велешанец е третата жртва на коронавирус во Велес. Вчера почина 58-годишен маж, а пред две недели беше регистрирана првата жртва во Велес 78-годишен човек.

Прочитај повеќе

26 нови случаи во целата држава, двајца новозаразени во Велес

corona_naslovna_5g

Во изминативо деноноќие позитивни на вирусот се 26 пациенти. Четири лица во Скопје и Тетово, единаесет во Куманово, тројца во Прилеп, двајца во Велес и по еден во Кочани и во Пробиштип. Со ова вкупниот број на заболени во земјава достигна 854 лица. Како што и претходно информиравме, битката со …

Прочитај повеќе

Почина велешанецот кој беше меѓу првите заразени со коронавирус

Klinika za infektivni bolesti

Почина велешанецот кој беше меѓу првите заразени со коронавирус, а е од кластерот на заразени од шумското стопанство. Тој беше примен во велешката болница, но поради комплилации, истиот ден беше префрлен на Инфективната клиника во Скопје. За него роднините тешко доаѓаа до информација за неговата здравствена состојба. Сепак, тие уште …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) д-р Микиќ: Контроверзен е случајот на починатата велешанка

Vladimir Mikic

Контроверзен! Вака епидемиологот Владимир Микиќ го опиша случајот со 78-годишната жена од Велес, која заедно со нејзиниот син во понеделникот беа пронајдени мртви во нивниот стан, а подоцна беше утврдено дека во нејзиното дишно стебло е пронајден остаток од коронавирус. На денешната видеосесија, Микиќ рече дека случајот сеуште се испитува …

Прочитај повеќе

Прв случај на заразени здравствени работници во Велес

Brza pomos Veles

Две медицински лица од велешките здравствени институции се дел од новите шест слулаи на лица заразени со коронавирус во Велес. Еден потврден случај на коронавирусот има кај медицинско лице, кое е вработено во итната медицинска помош во Велес. Од велешкиот здраствен дом за Батали оваа вест ја потврди и портпаролот …

Прочитај повеќе

Нови шест случаи на заболени од Ковид 19 во Велес

12.04

Во изминатите 24 часа се регистрирани 68 нови случаи на Ковид-19. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 828 лица. Во изминатото деноноќие направени се 404 теста, а досега направени се вкупно 8.057 тестирања на коронавирус. На инфективната клиника се примени 2 нови пациенти, а вкупно …

Прочитај повеќе

Д-р Стровјановски: Нема докази дека вирусот сме го имале од јануари

dimitar-storvjanovski

Јавноста да не се вознемирува од веста дека починатата 78-годишна жена од Велес е позитивна на коронавирусот, вели пензионираниот уролог Димитар Стровјановски. Според него, ова не значи дека починатата била заразена, а уште помалку болна, бидејќи такви извештаи нема. Затоа, не треба да се носат заклучоци дека коронавирусот бил присутен …

Прочитај повеќе

Шест новoзаразени со коронавирус во Велес

koronavirus 02.04.2020

Шест нови заразени со коронавирус во Велес се регистрирани во последните 24 часа, објави Министерството за здравство. Со ова, вкупната бројка на инфицирани лица со коронавирус во Велес изнесува 24. Според информациите на оваа телевизија, во земјава во последното деноноќие се регистрирани 49 нови случаи, позитивни на коронавирусот. Двајца пациенти …

Прочитај повеќе

Хумани луѓе помогнете

Human gest

Граѓаните од Велес денес на социјалните мрежи објавија видео од човек кој моли за помош. Тој со денови не бил јаден. Да му помогнеме на овој наш сограѓанин. Сите они се во можност да донираат храна, можат истото да го сторат во Евангелската Црква која работи од Понеделник до Петок …

Прочитај повеќе

ВИДЕО ВО ЖИВО :Прес конференција на градоначалникот на Велес Аце Коцевски

Ace Kocevski 26.03.2020

Прочитај повеќе