Локални вести

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Како изгледаше Велес попладнево погледнат од воздух

Државниот врв не прогласи вонредна или кризна состојба во државата поради состојбата со коронавирусот. Сепак, Велешани генерално ги почитуваат препораките да не се излегува од дома без посебна причина. Она што паѓа во очи е дека, оние кои не ги почитуваат мерките за заштита од ширење на вирусот, се најмладите. …

Прочитај повеќе

Поради падната карпа железничкиот сообраќај Скопје – Битола е во прекин

Падната карпа на делницата помеѓу село Мартолци и село Стари град е причината поради кој железничкиот сообраќај Скопје-Битола е во прекин. Екипи на ЈП Железници се на терен и работат на санирање на штетата. Од таму известуваат дека застојот ќе трае неколку дена, а дотогаш железничкиот сообраќај на линијата Скопје …

Прочитај повеќе

Шест месеци условна казна затвор за Чадиев и Колев

sudija Sefset Ademi

Шест месеци затвор доколку во рок од две години го повторат делото. Ова е пресудата за поранешниот градоначалник Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот на општината Александар Колев, која ја донесе судијата од велешкиот суд Шефшет Адеми. Чадиев и Колев мораат да ја надоместа штетата од 170 илјади денари …

Прочитај повеќе

Денеска пресуда за Чадиев и Колев

sudenje-Cadiev-i-Kolev-1

Основниот суд во Велес денеска треба да ја соопшти пресудата за поранешниот градоначалник Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот на општината Александар Колев. Двајцата се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според обвинението, Чадиев како градоначалник, на претседателот Колев му дозволил да управува со општинско возило и да точи …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Забранети се сите посети во велешка болница

Bolnica Veles3

Во велешката болница е забранет секаков влез на посетители, освен пациенти кои се итни случаи. Забраната се воведува поради опасноста од ширење на коронависусот, но и сезонскиот грип, кој во ова време од годината е многу распространет. Според одлуката на Владата, Инфективното одделение на велешката болница е едно од трите …

Прочитај повеќе

Мобилни тимови на општина Велес ќе им помагаат на ранливите категории

Општина Велес формира мобилни тимови за помош на сите возрасни лица, изнемоштени лица, лица со попречености и хронично болни лица, кои живеат сами или немаат подршка од семејствата. Ова се прави со цел овие категории на граѓани да се снабдуваат со неопхопдните продукти за живот, а притоа да не излегуваат …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Маркетите во Велес преполни, не допираат апелите до граѓаните

KAM MARKET 665

Велешани и денеска неконтролираното купувааат намирници. Маркетите се преполни со купувачи. Редици има на влезовите од маркетите, а во некои од нив се чека десетици минути за влез. Граѓаните не ги почитуваат апелите, кои вчера ги упати управата на КАМ Маркетите, преку кои ги молат купувачите за совесност и солидарност …

Прочитај повеќе

КАМ маркети: Не купувајте претерано, бидете солидарни со оние кои треба да купат после вас

Управата на Кам Маркети апелира до граѓаните на совесност при купување на намирници. Неконтролираното купување кое, како резултат од стравот од коронавирусот, се појави деновиве, може да доведе до времено затворање на нашите маркети, велат од КАМ.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Знаете ли што да правите, ако добиете симптоми на коронавирус?

Ги прашавме Велешани дали знаат што треба да направат, ако забележат кај себе симптоми на коронавирус. Половина од оние кои ги анкетиравме одговорија дека не знаат. Другата половина беше информирана дека во случај да забележат симптоми на болеста, не треба да одат на лекар, туку треба да се јават на …

Прочитај повеќе

Велес е празен, крадците го користат моментот. Ограбен е кафе бар Каса!

Одлуката кафе баровите да ги затворат своите објекти после 18 часот, како превентива од ширење на коронавирусот, крадците ја видоа како своја шанса. Синоќа, по затворањето, од кафе барот Каса се украдени неколку маси и столчиња. Почицијата го потврди случајот. “На 14.03.2020 во СВР Велес било пријавено дека во временскиот …

Прочитај повеќе