Локални вести

Коронавирусот стигна и во општина Чашка

Caska

Двајца од денешните четворица велешани заразени со коронавирус се од општина Чашка. Оваа вест ја потврди градоначалникот на оваа општина Горан Стојановски на својот фејсбук профил. „Денес во телефонска комуникација со матичниот доктор од населба Чашка бев информиран дека едно од позитивните лица е во ЈЗУ Болница Велес, а додека …

Прочитај повеќе

По три дена без заразени, денеска во Велес нови случаи со коронавирус

Infektivno Veles

Четири нови случаи на заразени велешани од коронавирус се регистрирани во последните 24 часа, објави министерот за здравство Венко Филипче. Тоа се половина од вкупниот број заразени во целата држава, кој во последното деноноќие изнесува осум нови случаи. Освен четворицата велешани, во Скопје се регистрирани три новозаразени, а во Битола …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Како беше пронајден гробот на Панко Брашнаров

Panko naslovna

Шеесет години траеше мистеријата околу тоа каде е закопан велешкиот револуционер Панко Брашнаров, кој почина на Голи Оток на 13 јули 1951 година. Брашнаров е запишан во историјата на Македонија како човекот кој го отворил Првото заседани на АСНОМ, одржано на 2 Август 1944 година во манастриот Прохор Пчински. Учествувал …

Прочитај повеќе

Нема новозаразени од коронавирус во Велес

korona-virus-1

Воо изминатите 24 часа не се регистрирани нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Исто така регистрирани се и 7 оздравени пациенти. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашиот град изнесува 77 лица од кои 29 излечени, 3 смртни случаи и 45 активни.

Прочитај повеќе

ИН МЕМОРИАМ: Ристо Давчевски (Бате Риле)

На 89 години, денес во својот дом во Велес, почина велешанецот Ристо Давчевски долгодишен директор на Макпетрол, Велес. Бате Риле како што многумина го познаваа е роден на 09.05.1930 година. На Бате Риле најголема доблест му беше човечноста. Имаше голем број на пријатели од најразлични профили, од директори, генерали, владици, …

Прочитај повеќе

Во изминатите 24 часа не се регистрирани нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес

CJZ Veles 1

Центарот за јавно здравје Велес извести дека дека во изминатите 24 часа не се регистрирани нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Исто така во изминатото деноноќие има 10 нови излекувани пациенти. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашиот град изнесува 77 лица од …

Прочитај повеќе

Од денес задолжително носење маска, шал или марама

woman-wearing-face-mask-3869390

Почнувајќи од денес 1 мај, ќе се казнуваат сите оние кои нема да носат маска. Ова денеска го соопшти Министерството за здравство, бидејќи како што велат, само така може да се спречи ширењето на коронавирусот.

Прочитај повеќе

Нови шест случаи на заразени од Ковид 19 во Велес

Germany corona

Во изминатите 24 часа се регистрирани шест нови случаи на Ковид-19 на територијата на град Велес. Кај новодијагностицираните лица тимот на Центарот за јавно здравје Велес изврши епидемиолошка анкета на заболените и нивните контакти, истите се пријавени во Државниот санитарен и здравствен инспекторат и е побарано решение за 14 дневна …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Малите балерини од Анабела со прекрасна видео кореографија по повод Светскиот ден на танцот

anabela

Светскиот ден на танцот ја промовира танцовата уметност ширум светот, како начин за уметничко изразување, но и начин на комуникација кај многу култури. Танцот го практикуваат аматери и професионалци, уживајќи во ритамот на музиката.  Светскиот ден на танцот се обележува од 1982 година, под покровителство на УНЕСКО. На овој датум …

Прочитај повеќе

Во Велес нема нови случаи на заразени од коронавирус. 21 нови во цела Македонија

Infektivna klinika Skopje naslovna

Институтот за јавно здравје за изминатите 24 часа регистрира 38 оздравени пациенти во: Скопје-19, Тетово-3, Струга-9, Битола-4 и Гостивар-3, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа направени се 279 тестирања, а потврден е 21 нов случај на КОВИД-19 и тоа во: Скопје – 7, Куманово -6, Прилеп-4, Тетово-1, Пехчево-1, …

Прочитај повеќе