Локални вести

Батали.нет со честитка по повод Велигденските празници

Редакцијата на Батали.нет упатува честитка по повод големиот празник Христовото воскресение, со една единствена цел сите да имате здравје, мир и благосостојба. Во овие тешки моменти за сите нас, останете дома и овој голем Христијански празник поминете го со вашите најблиски. Христос Воскресе, навистина Воскресе. Со почит: Тимот на Батали.нет

Прочитај повеќе

Трајковски: Ако се заразите со коронавирус, не го кријте тоа

Велешанецот Далибор Трајковски е еден од многуте заразени од коронавирусот. Тој не се плаши јавно да зборува за овој проблем, туку напротив, сака неговите сограѓани да знаат, дека вирусот не бира ниту пол, ниту вера, ниту политичка определност. Во изјава за Батали.нет, Трајковски вели дека се чуствува добро, нема никакви …

Прочитај повеќе

СЛЕДИ ВО ЖИВО: Воскресенска Богослужба во црквата Свети Пантелејмон во Велес

Прочитај повеќе

Велешанка заразена со коронавирус: Соседите ми забрануваат да излегувам на тераса!

Samoizolacija

Велешанка која пред неколку денови дознала дека е позитивна на тестот за коронавирус доживува вистинска драма, откако соседите од катот погоре на зградата во која живее, почнале да негодуваат што нивната сосетка излегува на тераса. Велешанката, која од разбирливи причини не сакаше да и го откриеме името, но нејзиниот идентите …

Прочитај повеќе

Рекорден број заразени со коронавирус во Велес за едно деноноќие

saat-kula

Најголем број заразени велешани со коронавирус за едно деноноќие се регистрирани денеска. Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) од Велес објави дека 12 лица од Велес се инфицирани со Ковид-19. „Се работи за четири лица поврзани со веќе постоечки кластер кои се наоѓаат на лекување на инфективното одделение во општата болница …

Прочитај повеќе

Општина Чашка подели помош за социјално загрозените семејства

Caska 2

Дваесет пакети со храна за социјално ранливи категории граѓани од селата Богомила, Чашка, Бањица, Мелница, Горно и Долно Јаболчиште, достави Општина Чашка. Пакетите се обезбедени во соработка со Општинскиот кризен штаб на Велес. Градоначалникот на Чашка Горан Стојановски, кој е лично вклучен во делење на пакетите на терен вели дека …

Прочитај повеќе

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Велешки Ронтис повторно донираше заштитна опрема за медицинските работници

Rontis 18.04.2020 naslovna

Велешката компанија за медицинска опрема Ронтис викендов повторно донираше заштитна опрема за медицинските работници. Откако пред две недели, раководството на фабриката заедно со административниот персонал влегоа во погоните и сами произведоа 500 визир маски, кои ги поделија на здравствените работници во Велес, деновиве се решиле на сличен чекор. „После првата …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Што откри вечерва министерот Филипче за случајот со починатите мајка и син од Велес

Pocinati majka i sin6

Министерот за здравство Венко Филипче и вечерва одговараше на прашања поврзани со случајот со мајката и синот, кој пред десеттина дена беа пронајдени мртви во нивниот стан. Тој потврди дека еден полицаец кој бил на увидот е позитивен на тестот за Ковид-19, но рече дека истрагата утврдила дека тој носел …

Прочитај повеќе

Исповед на велешанецот Ѓоре Давчевски: Како го победив коронавирусот!

Gjore Davcevski 1

Кога попладнево медицинска сестра од инфективното одделение на велешката болница влезе во собата на Ѓоре Давчевски, тој само што беше заспал. Веќе подолго време се чувствува добро, откако пред три недели му беше дијагностициран коронавирус. Но, целата голготата низ која помина тој и неговото семејство во последните триесеттина дена, ќе …

Прочитај повеќе

Хуманоста на дело

93633180_10156849168242038_1329624516522934272_o

По повод големиот Христијански празник Велигден, денес во Велес група хумани граѓани организираа голема хуманитарна акција за социјално загрозените семејства. Во периодот од 11 до 13 часот беа поделени 400 оброци за најранливите категории. “И понатаму апелираме до сите хумани луѓе да се вкучат во оваа акција која што ќе …

Прочитај повеќе