Локални вести

Побегна деветгодишно дете од мал групен дом во Кавадарци

Kavadarci dron 21.03.2020

Мирно деноноќие имаа велешките полицајци. Само еден граѓанин го прекршили полицискиот час, па против него е поднесена соодветна пријата. Затоа пак, полицијата во Кавадарци и Неготино имаше полни раце работа. Првиот настан е регистриран од кавадаречката полиција вчера во 10.30 часот, кога во полициската станица било пријавено дека од Мал …

Прочитај повеќе

Инцидент во Кавадарци за време на полицискиот час

Policiski cas 01.04.2020

Велешката полиција немаше работа во првиот продолжен полициски час, кој почна вчера во 16 часот и заврши утрово во 5 часот. Ниту еден граѓанин не ја прекршил забраната за движење во тој период. Затоа пак, кавадаречката полиција уапси тројца непочитувачи на полицискиот час. Најкарактеристичен е случајот кој се случи вчера …

Прочитај повеќе

Осум новозаразени со коронавирус во Велес

Infektivno Veles

Осум нови случаи на заразени од коронавирус се регистрирани во Велес, потврди Министерството за здравство. Дел од резултатите стигнале синоќа, а дел денеска. Батали.нет дознава дека најмалку седум од новозаразените се поврзани со средношколецот, кој минатата недела беше позитивен на тестот. Со тоа бројот на заразени во Велес достигна 18. …

Прочитај повеќе

ДЗСИ: Има пропусти во лекувањето и транспортот на починатиот 78-годишен велешанец

Irena Sotirova Buhova

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) констатирал недостатоци во спроведеното лекување и постапката на транспорт на 78-годишниот велешанец, кој почина минатата недела, а за кого подоцна се утврди дека бил заразен со коронавирус. Велешанецот истиот ден бил прегледан во велешката болница и бил пуштен дома. „Во врска со починатото лице …

Прочитај повеќе

ЈУ-КА донираше илјада заштитни маски за велешките здравствени работници

JU-KA

Донација на илјада заштитни маски за здравствените работници во Велес донираше велешката компанија ЈУ-КА, која произведува заштитна и работна облека. Донацијата е веќе предадена на здравствените институции во градот. Од општината апелираат и до другите компании од градот да помогнат со свои донации. „Општина Велес упатува апел до сите општествено …

Прочитај повеќе

Градскиот пазар во Велес ќе работи секој ден, маркетите да организираат онлајн продажба

Opstinski krizen stab 07.04.2020

Градскиот пазар во Велес ќе работи секој ден од 7 до 14 часот, освен во сабота и недела, кога полицискиот час трае деноноќно. Ова е една од одлуките на Општинскиот штаб за заштита и спасување кои ги донесе на синоќешната седница. Проблемот со снабдувањето на граѓаните со прехрамбени производи, без …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) Сите во банка денеска, утре нема ден! И денеска огромни гужви пред банките во Велес

Guzva pred NLB

Огромни гужви утрово можат да се забележат пред банките во Велес. Граѓани на социјалните мрежи објавуваат фотографии и видеа, на кои се гледаат групи од стотина граѓани пред експозитурата на НЛБ Банка во центарот на градот. Иако присутна е и полицијата, сепат групирањето во толпа засега не се контролира. Слична …

Прочитај повеќе

Убиство, самоубиство или природна смрт! Од што починаа мајката и синот од Велес? (ФОТО+ВИДЕО)

Pocinati majka i sin6

Неподносливата миризба која се ширела од станот на Катерина Маноилова и нејзиниот син Ванчо ги натерала соседите да пријават во полиција. Утрово кога пожарникарите ја скршиле вратата од станот на улица 4 јули во Велес, имале што да видат. Двете тела на 79 годишната мајка и 53 годишниот син биле …

Прочитај повеќе

Полицијата со полни раце работа во изминатиот викенд

Veles policiski cas

Полицијата викендот забележала 22 прекршувања на полицискиот час во Велес, Кавадарци и Неготино. Најмногу работа имале велешките полицајци и тоа за време на забраната за движење во саботата попладне и недела наутро, кога се регистрирани 10 прекршувања. Претходната вечер четворица велешани не го почитувале полицискиот час, а иминатото деноноќие во …

Прочитај повеќе

Две мртви тела пронајдени во стан во Велес

Policiski cas 01.04.2020

Полицијата утрово пронајде две мртви тела во стан на улица 4-ти Јули во Велес, во близина на детската градинка кај Жаба зграда. Од полицијата потврдија дека добиле повик од соседи, кои се пожалиле на ужасна миризба која доаѓала од станот на починатите. Според соседите, најверојатно се работи за мајка и …

Прочитај повеќе