Локални вести

Полицијата контролира 14 самоизолирани лица во Македонска каменица, 33 лица во Делчево и дури 72 во Кочани

Kocani 1

Седумдесет и двајца граѓани од Кочани се во самоизолација, откако се вратиле од странство. Во Делчево 33 лица се самоизолирале, а бројот на граѓани на Македонска Каменица кои се во домашен карантин е 14. Сите нив ги контролира полицијата. Градоначалникот на Кочани Николчо Илијев потсетува на неопходното одговорно однесување на …

Прочитај повеќе

Општина Велес и ЈКП Дервен со засилено темпо продолжуваат со чистење, миење и дезинфекција на јавните површини во градот

opshtina-veles-

На фреквентните јавни површини околу плоштад „С’рмаале” и пристапите до банките во централното градско подрачје денес се изврши чистење и рачно дезинфицирање, додека пак машинската дезинфекција продолжува по однапред утврден план за дезинфекција. Исто така дезинфицирани се и парковските површини и детските игралишта. “И покрај топлите денови и привлечноста на …

Прочитај повеќе

Еве кои предмети ќе се работат во велешкиот суд додека трае кризата со коронавирусот

Поради кризата со коронавирусот, Основниот суд во Велес ги редуцира своите активности. Во соопштението кое го објави на својата веб страница, Основниот суд ќе ги врши само слесните неопходни работи: Кривични предмети за кои постои опасност од застарување на кривично гонење,- Кривични предмети за кривичните дела:– Судења во кривични предмети …

Прочитај повеќе

Поглема хигиена во зградите бара градоначалникот на Велес Аце Коцевски

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски во видео порака денес упати апел кон управители на згради, заедниците на сопственици и куќните совети, како да се однесуваат и кои мерки да ги превземеаат по повод новонастаната ситуација со коронавирусот. “Како резултат на новонастанатата состојба со вирусот COVID – 19, коронавирус, чуствувам одговорност …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Како изгледаше Велес попладнево погледнат од воздух

Државниот врв не прогласи вонредна или кризна состојба во државата поради состојбата со коронавирусот. Сепак, Велешани генерално ги почитуваат препораките да не се излегува од дома без посебна причина. Она што паѓа во очи е дека, оние кои не ги почитуваат мерките за заштита од ширење на вирусот, се најмладите. …

Прочитај повеќе

Поради падната карпа железничкиот сообраќај Скопје – Битола е во прекин

Падната карпа на делницата помеѓу село Мартолци и село Стари град е причината поради кој железничкиот сообраќај Скопје-Битола е во прекин. Екипи на ЈП Железници се на терен и работат на санирање на штетата. Од таму известуваат дека застојот ќе трае неколку дена, а дотогаш железничкиот сообраќај на линијата Скопје …

Прочитај повеќе

Шест месеци условна казна затвор за Чадиев и Колев

sudija Sefset Ademi

Шест месеци затвор доколку во рок од две години го повторат делото. Ова е пресудата за поранешниот градоначалник Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот на општината Александар Колев, која ја донесе судијата од велешкиот суд Шефшет Адеми. Чадиев и Колев мораат да ја надоместа штетата од 170 илјади денари …

Прочитај повеќе

Денеска пресуда за Чадиев и Колев

sudenje-Cadiev-i-Kolev-1

Основниот суд во Велес денеска треба да ја соопшти пресудата за поранешниот градоначалник Славчо Чадиев и екс претседателот на Советот на општината Александар Колев. Двајцата се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според обвинението, Чадиев како градоначалник, на претседателот Колев му дозволил да управува со општинско возило и да точи …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Забранети се сите посети во велешка болница

Bolnica Veles3

Во велешката болница е забранет секаков влез на посетители, освен пациенти кои се итни случаи. Забраната се воведува поради опасноста од ширење на коронависусот, но и сезонскиот грип, кој во ова време од годината е многу распространет. Според одлуката на Владата, Инфективното одделение на велешката болница е едно од трите …

Прочитај повеќе

Мобилни тимови на општина Велес ќе им помагаат на ранливите категории

Општина Велес формира мобилни тимови за помош на сите возрасни лица, изнемоштени лица, лица со попречености и хронично болни лица, кои живеат сами или немаат подршка од семејствата. Ова се прави со цел овие категории на граѓани да се снабдуваат со неопхопдните продукти за живот, а притоа да не излегуваат …

Прочитај повеќе