Локални вести

Приведен велешанец сторител на тешка кражба , одземеното вратено на сопственикот

kradec na stan

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода М.Д.(20) од Велес.Тој се сомничи дека сторил кривично дело „тешка кражба“, „На 25.09.2022, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода М.Д.(20) од Велес. Тој се сомничи дека сторил кривично дело „тешка кражба“, односно дека …

Прочитај повеќе

Велешанец нападнат од колега на своето работно место

tepacka

На 24.09.2022 во 19:30 часот во Полициска станица Велес, О.С.(56) од Велес пријавил дека околу 19:00 часот, додека бил на своето работно место во филтерна станица Велес, бил физички нападнат од неговиот колега Т.Д.. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот. Можеби ќе ве интересира: Превалец …

Прочитај повеќе

Пронајдена марихуана кај малолетник од Велес

На 23.09.2022 во 16:10 часот на ул.„Солунска“ во Велес, полициски службеници од СВР Велес лишиле од слобода малолетник од Велес, затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана, и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. Во Скопје пак, на 23.09.2022 во 22:30 часот …

Прочитај повеќе

Жител на село Мелница вршел бесправна сеча и транспорт на огревно дрво

Ogrevno drvo

СВР Велес соопшти дека на територијата на Општина Чашка е забележан и лишен од слобода едно лице од село Мелница лица кој вршел бесправна сеча и транспорт на огревно дрво. „Во текот на 22.09.2022, полициски службеници од Полициското одделение Чашка спроведоа акциска контрола за спречување и откривање на лица кои …

Прочитај повеќе

19. Меѓународен салон на стрип “Велес 2022” ги прогласи своите победници!

19 Strip centar Veles 2022

Единствената манифестација од ваков вид во Македонија годинава го одбележува своето 19то издание во организација на Стрип центарот на Македонија. Вчеравечер беа прогласени најдобрите и им беа доделени награди и признанија во повеќе категории. Жири комисија составена од Д-р Бошко Караџов – професор по филозофија и самостоен научен истражувач во …

Прочитај повеќе

Фолклорен фестивал за лица со попреченост „Фатени за раце го менуваме светот“ во Велес

Folklor Maca Ovcarova

Лицата со посебни потреби и фолклорните ансамбли од Велес, Штип, Неготино и Кавадарци со заеднички концерт. Вчера во салата „Бели мугри“ во Велес, во организација на ОУРЦ „Маца Овчарова се одржа Фолклорниот фестивал „Фатени за раце го менуваме светот“. Ова е Фестивал на лица со посебни потреби потпомогнати од Фолклорните …

Прочитај повеќе

Семејна драма во Велес, маж си ја нападнал сопругата и синот

tepacka

64 годишен велешанец во семејниот дом физички ја нападнал својата сопруга и син. По реакција на велешката полиција таткото и синот се приведени.  „На 22.09.2022, полициски служебници од СВР Велес ги лишиле од слобода Т.Т.(64) и В.Т.(37) од Велес. Во семејниот дом во Велес, Т.Т., по кратка расправија физички ја …

Прочитај повеќе

Девети меѓународен салон на стрип и Стрип колонија „Велес 2022“

Strip centar 2022

Во организација на Стрип центар на Македонија, под покровителство на Општина Велес, од 22 септември Велес ќе биде центар на стрип културата, каде што ќе бидат изложени сите пристигнати дела на објавениот меѓународен конкурс. На отворањето ќе бидат прогласени победниците и доделени наградите во повеќе категории. Изложбата ќе биде поставена …

Прочитај повеќе

Со сопругата физички ја нападнал својата мајка, семејно насилство во Велес

semejno nasilstvo

41 годишен велешанец физички ја нападнал својата мајка во семејниот дом, додека пак во нападот му помогнала и неговата сопруга. „На 18.09.2022 година полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода Т.Т (41) и неговата сопруга С.Т (34) од Велес. Тие на 17.09.2022 година, по кратка вербална расправија во …

Прочитај повеќе

„Грин Машинс“ со успешна презентација на саемот во Бирмингем – над 30 британски општини изразија интерес за возилата произведени во Велес

Grin mashines Birmingem

На 14 и 15 септември „Брако“, со својот бренд на возила за одржување на хигиена во урбани средини, „Грин Машинс“,учествуваше на RWM & Letsrecycle Live во Бирмингам, Велика Британија .На овој водечки настан во Велика Британија на кој што учествуваа реномирани компании и врвни професионалци од сферата на управување со …

Прочитај повеќе