Локални вести

(ФОТО) Оштетена е новогодишната елка во Младински парк, не е безбедна за посетителите

Новогодишната елка поставена во Младинскиот парк во Велес не е безбедна за посетителите. Несовесни граѓани деновиве ги искинале каблите на светлечките елементи, па оголени жици висат на елката и на тревникот пред неа. Од Општина Велес велат дека ќе го исклучат доводот на струја до светлата на елката, но и …

Прочитај повеќе

Едноцифрена бројка на заразени велешани во последните 24 часа

veles sarmaale

Нови 477 случаи на коронавирусот се регистрирани во последните 24 часа. Од нив, седум се во Велес, каде што има и девет оздравени пациенти. Во изминатото деноќие на територија на градот Велес според Министерството за здравство нема починат пациент како последица од Ковид-19. Состојбата по градови е следна: Скопје 221-Куманово …

Прочитај повеќе

Обвинение за двајцата возачи кои ја предизвикаа ланската верижна сообраќајка кај Пуста Кула во која загина жена

Велешкото обвинителство поднесе обвинение против две лица, кои пред точно една година предизвикаа сообраќајна несреќа, во која загина жена. Несреќата се случи на 16 јаниари на автопатот Велес – Скопје, на дева километри пред пунктот на Македонија пат на Пуста кула. Во сообраќајката учествуваа неколку возила, кои се забиваа едно …

Прочитај повеќе

Двоцифрени бројки на заразени од ковид-19 во Велес

veles

Во последните 24 часа во Велес се регистрирани 20 нови позитивни случаи на коронавирус. Оздравени се 15 велешани, со што бројката на активни случаи на ковид -19 е 388. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 …

Прочитај повеќе

Велешанец наместо да седи во самоизолација, излегувал надвор од домот

Selo Omorani

СВР Велес поднесе кривична пријава против М.Д. (52) од Велес, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија”. “На 09.12.2020 во с.Оморани,велешко каде пријавениот имал пријавено адреса за самоизолација, од полициски службеници при вршење на редовна контрола на лица во домашна изолација,  …

Прочитај повеќе

Велешанец пријавен дека принудувал сограѓанка на групен секс

siluvanje

Велешанка на 30-годишна возраст пријавила во полиција дека минатиот месец била принудувана да има секс со повеќе лица. Во својот исказ пред полицијата вчера, таа рекла дека 56-годишен велешанец во неговиот стан ја терал да има сексуални односи со него, но и со негови пријатели. „На 10.01.2021 во 20.00 часот …

Прочитај повеќе

Нов смртен случај од ковид-19 во велешката болница

bolnica veles

Уште еден пациент ја изгуби битката со коронавирусот. Во велешката болница починал пациент на 74 години од Градско, лекуван на инфективното одделение една недела. Тој е 97 починат велешанец како последица од коронавирусот од почетокот на пандемијата Во велешката болница денеска се хоспитализирани 34 пациенти, од кои 26 имат потврден …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ЖФК Борец со три нови засилувања

zfk borec isturna vrne

Екипата ЖФК Борец од Велес ги стартуваше подготовките за продолжение на пролетниот дел од сезоната. Тимот на тренерот Тоше Нацев и официјално со три нови засилувања. Во екипата на велешани пристигнаа Јана Ацковска, Елма Шемсовиќ и Теодора Георгиевска. За потсетување, велешани имаат и нова управа која со многу ентузијазам влегува …

Прочитај повеќе

Велес со двоцифрен број заразени во последните 24 часа и двајца починати

Bolnica Veles

Во последното деноноќие се регистрирани 13 новозаразени велешани, и девет оздравени. Сепак двајца пациенти ја загубија битката со ковид-19, тие починаа на инфективното одделение во велешката болница. Од почетокот на пандемијата до денеска, во Велес е регистрирани 2867 заразени со коронавирус, а активни се 390 случаи. Во последните 24 часа …

Прочитај повеќе

На инфективно во Велес починаа двајца пациенти од ковид-19

infektivno veles

Двајца пациенти го изгубија животот вчера во велешката болница, како последица од ковид вирусот. Вчера починал пациент на 57г. од Оризари, хоспитализиран на инфективното одделение еден ден и пациент на 82г. од Велес, лекуван на инфективното одделение 12 дена. Во велешката болница денеска се хоспитализирани 34 пациенти, од кои 26 …

Прочитај повеќе