Локални вести

(ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМКИ) Велес е во полициски час!

Veles policiski cas

Екипата на Батали.нет вечерва направи обиколка на улиците на Велес, откако почна полицискиот час. Дали велешани го почитуваат и како изгледа градот, погледнете на нашиот Facebook Fan Page

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Градскиот пазар во Велес преполн со луѓе

Pazar 1

Градскиот пазар во Велес денеска е преполн со луѓе и покрај забраната за групирање на повеќе луѓе на мал простор. Владата вчера донесе одлука за рестриктивни мерки во борбата против ширењето на коронавирусот, меѓу кои и полициски час, кој ќе трае од 21:00 до 6:00 часот, но издаде и наредби …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО СО ДРОН) Кавадарци е пуст град! Помеѓу последните девет заболени, нема кавадарчани!

Kavadarci dron 21.03.2020

Нема нови заболени од коронавирус во Кавадарци. Тестовите на седумтемина кои вчера беа тестирани се негативни, дознава Батали.нет од извори од Центарот за јавно здравје. Со тоа, бројката на заболени кавадарчани од коронавирус останува три. Ова е добра вест за кавадарчани. Но, и покрај тоа, тројцата заболени од коронавирус ги …

Прочитај повеќе

Седум кавадарчани и шест мигранти се тестираат од коронавирус

Toni Dimitrievski CJZ Veles

Седум жители на Кавадарци и шест мигранти кои биле откриени вчера се тестираат од коронавирус, изјави за Батали.нет директорот на Центарот за јавно здравје Велес, Тони Димитриевски. Нивните резултати треба да бидат готови попладнево. Димитриевски рече дека кај нив стигнале резултатите од велешанецот, кој два дена е хоспитализиран на инфективното …

Прочитај повеќе

Нема коронавирус кај велешанецот кој лежи во велешка болница

Infektivno Veles

Негативен е тестот кај пациентот кој пред десетина дена се вратил од Шведска, а од пред два дена е хоспитализиран на инфективното одделение на велешка болница, потврдија од Општа болница Велес. „Пациентот кој беше хоспитализиран на инфективното одделение во ЈЗУ Општа Болница Велес пред 2 дена и беше тестиран за …

Прочитај повеќе

Се чекаат резултатите за велешанецот кој беше сомнителен за коронавирус

Infektivno Veles

Се чекаат резултатите од тестирањето на коронавирус на велешанецот, кој имаше сомнителни симптоми. Директорот на Центарот за јавно здравје Велес Тони Димитриевски за Батали рече дека резултатите сеуште не се стигнати и дека не може предвреме да се зборува за тоа дали човекот е заразен или не. Тој смета дека …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Наместо дома, на излет на Велешко езеро

Ezero Mladost

Велешани, посебно младите граѓани не ја почитуваат забраната за собирање на јавни места и површини. Тимот на Батали денеска направи обиколка на велешкото езеро „Младост“ и забележа дека сите летниковци околу езерото беа полни со луѓе. Наместо да се седи дома и да не се излегува без причина, овие граѓани, …

Прочитај повеќе

Велешанец со симптоми на коронавирус лежи во велешка болница

Bolnica Veles3

Маж кој пред 10 дена се вратил од Шведска и кој има симптоми слични на коронавирусот од вчера е хоспитализиран на Инфективното одделение при велешката Општа болница. Има висока температура и сува кашлица, а добил и мозочен удар. „Земен му е брис и се чекаат резултатите од лабораторијата во Скопје“, …

Прочитај повеќе

Пунктови за дезинфекција на сите возила поставени на влeзовите во Кавадарци

Kavadarci dron1

На секој влез на Кавадарци од денеска се поставени пунктови, на кои ќе се дезиунфицираа сите возила кои влегуваат во градот и кои транзитираат. Ова е една од одлуките кои ги донесе Кризниот штаб за заштита и спасување на општина Кавадарци, откако денеска се појави првиот заразен Кавадарчанец со коронавирус. …

Прочитај повеќе

Кавадарчанец заразен со коронавирус

bbc_avstralija_glavna

Сопруг на лекарка од Кавадарци е позитивен на текстот за коронавирус, откако се тестирал во приватна болница, и тестот потврдил дека тој има КОВИД-19, потврди за дневниот весник Слободен печат директорот на Центарот за јавно здравје Кавадарци, Ристе Јовановски. Сега резултатите се испратени во Институтот за јавно здравје на верификација. …

Прочитај повеќе