вторник, 29 септември, 2020

Локални вести

Нема веќе шетање на езеро, строги контроли на пазарот

sednica-na-opstinskiot-stab-za-zastita-i-spasuvanje

Ќе остане затворен за работа Малиот пазар во „Нова населба”, одлучи Општинскиот штаб за заштита и спасување. На вчерашната седница, штабот донесе и други превентивни мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Главниот градски пазар ќе работи секој ден, од 06:00 до 13:00 часот и на него ќе се ограничи продажбата, …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Како помина првиот полициски час во Велес

Veles policiski cas

Измина првиот полициски час во Велес. Полициските патроли, синоќа со запалени ротациони сигнали, кои беа единствените кои се движеа по улиците, само го засилуваа впечатокот на атмосфера како од научно-фантастичен филм. Коронавирусот го испразни и Велес. Со дозвола за движење во полициски час, нашата екипа направи обиколка на градот. Освен …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМКИ) Велес е во полициски час!

Veles policiski cas

Екипата на Батали.нет вечерва направи обиколка на улиците на Велес, откако почна полицискиот час. Дали велешани го почитуваат и како изгледа градот, погледнете на нашиот Facebook Fan Page

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Градскиот пазар во Велес преполн со луѓе

Pazar 1

Градскиот пазар во Велес денеска е преполн со луѓе и покрај забраната за групирање на повеќе луѓе на мал простор. Владата вчера донесе одлука за рестриктивни мерки во борбата против ширењето на коронавирусот, меѓу кои и полициски час, кој ќе трае од 21:00 до 6:00 часот, но издаде и наредби …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО СО ДРОН) Кавадарци е пуст град! Помеѓу последните девет заболени, нема кавадарчани!

Kavadarci dron 21.03.2020

Нема нови заболени од коронавирус во Кавадарци. Тестовите на седумтемина кои вчера беа тестирани се негативни, дознава Батали.нет од извори од Центарот за јавно здравје. Со тоа, бројката на заболени кавадарчани од коронавирус останува три. Ова е добра вест за кавадарчани. Но, и покрај тоа, тројцата заболени од коронавирус ги …

Прочитај повеќе

Седум кавадарчани и шест мигранти се тестираат од коронавирус

Toni Dimitrievski CJZ Veles

Седум жители на Кавадарци и шест мигранти кои биле откриени вчера се тестираат од коронавирус, изјави за Батали.нет директорот на Центарот за јавно здравје Велес, Тони Димитриевски. Нивните резултати треба да бидат готови попладнево. Димитриевски рече дека кај нив стигнале резултатите од велешанецот, кој два дена е хоспитализиран на инфективното …

Прочитај повеќе

Нема коронавирус кај велешанецот кој лежи во велешка болница

Infektivno Veles

Негативен е тестот кај пациентот кој пред десетина дена се вратил од Шведска, а од пред два дена е хоспитализиран на инфективното одделение на велешка болница, потврдија од Општа болница Велес. „Пациентот кој беше хоспитализиран на инфективното одделение во ЈЗУ Општа Болница Велес пред 2 дена и беше тестиран за …

Прочитај повеќе

Се чекаат резултатите за велешанецот кој беше сомнителен за коронавирус

Infektivno Veles

Се чекаат резултатите од тестирањето на коронавирус на велешанецот, кој имаше сомнителни симптоми. Директорот на Центарот за јавно здравје Велес Тони Димитриевски за Батали рече дека резултатите сеуште не се стигнати и дека не може предвреме да се зборува за тоа дали човекот е заразен или не. Тој смета дека …

Прочитај повеќе

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) Наместо дома, на излет на Велешко езеро

Ezero Mladost

Велешани, посебно младите граѓани не ја почитуваат забраната за собирање на јавни места и површини. Тимот на Батали денеска направи обиколка на велешкото езеро „Младост“ и забележа дека сите летниковци околу езерото беа полни со луѓе. Наместо да се седи дома и да не се излегува без причина, овие граѓани, …

Прочитај повеќе

Велешанец со симптоми на коронавирус лежи во велешка болница

Bolnica Veles3

Маж кој пред 10 дена се вратил од Шведска и кој има симптоми слични на коронавирусот од вчера е хоспитализиран на Инфективното одделение при велешката Општа болница. Има висока температура и сува кашлица, а добил и мозочен удар. „Земен му е брис и се чекаат резултатите од лабораторијата во Скопје“, …

Прочитај повеќе