Македонија

Од хуманост никогаш доста – Центро Унион донираше апарати за бела техника на младата девојка од Штип

Favorit donacija (1)

Во неволја се познава искреноста и добрината, а овој пат тоа го докажа и македонската компанија Центро Унион. Повикот за помош на младата девојка од Штип, која беше физички нападната од двајца сограѓани, го слушна Здружението за хумано-општествен развој – Проект Среќа. Неодамна таа го загуби својот татко и остана …

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Живот дојде само за лицата блиски до СДСМ

vmro-dpmne palata

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до јавноста вели дека Зоран Заев и СДСМ во овој мандат не сработиле апсолутно ништо. Не успеале да реализираат ниту едно ветување кои го имаше во предизборната кампања. „Ветуваа живот за сите граѓани, а живот дојде само за лицата блиски до СДСМ. Нема просечна плата од петстотини …

Прочитај повеќе

СДСМ: Ќе формираме влада која ќе испорача уште подобри резултати

105973928_3294728123891850_7901750342335289323_o

Во наредниот период следува формирање на Влада предводена од СДСМ, која ќе испорача резултати согласно волјата на граѓаните, порачаа социјалдемократите утрово преку соопштение испратено до медиумите. Од СДСМ порачаа дека се подготвени да работат уште повеќе и подобро и да го испорачаат резултатот што го очекуваат граѓаните. “Поддршката на предвремените …

Прочитај повеќе

Санкционирани 329 лица за неносење заштитна маска

Policija patrola 5

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на изминатото деноноќие евидентираше 329 лица кои ја прекршиле мерката за носење на заштитна маска. Од МВР со апел до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите за спречување на ширењето на Ковид-19. Можеби ќе ве интересира: Расте бројот на заразени од Ковид-19 …

Прочитај повеќе

Расте бројот на заразени од Ковид-19 во Кавдарци

115677288_324760405607500_2690412534950914382_n

Десет нови случаи на коронавирусот во Кавдарци во последните 24 часа. Новите позитивнина коронавирусот се на возраст од 18 до 51 година. „Сите се на домашно лекување. Дел од нив се контакти на веќе позитивни, а друг дел не знаат како се инфицирале“, рече епидемиологот, Ристе Јовановски. Докторот апелираше до …

Прочитај повеќе

Казнети 443 лица поради неносење заштитна маска

Policija patrola 7

Во текот на изминатото деноноќие во однос на мерката за носење заштитна маска што е законска обврска од мај поради пандемијата на коронавирус регистрирани се 443 прекршоци, информираат од МВР. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со …

Прочитај повеќе

Исчезна девојка на 27-годишна возраст

final

Девојка по име Драгана е исчезната вечерва во Скопје кај Порта Влае. Нејзини пријатели бараат помош помош преку социјалните мрежи каде што се споделува фотографија од девојката. Како што е опишано, Драгана има психички проблеми. Таа има кафена коса, и на себе носи црни тренерки и сиви патики. „Апел до …

Прочитај повеќе

Со тешки изгореници настрада човек во пожар кој се случи вечерва

pozhar-stan-780x459-678x381

Штипјанец настрада вечерва во неговиот стан во центарот на градот кој вечерва избувнал од засега непознати причини. Тој со висок степен на изгореници е хоспитализиран во штипската Клиничка болница. Возило нa Итната медицинска помош веднаш го транспортирала во градската болница во Штип. Ален Ѓеорѓијев, директорот на Клиничка болница-Штип, вели дека …

Прочитај повеќе

Свети Николе бара пункт за тестирање за коронавирус

Sveti Nikole

Бројчаникот на потврдени случаи на корона вирусот во Штип не престанува да врти. За дестина дена регистрирани се околу двесте нови позитивни на Ковид 19. Само денес се запишани 16. Од вкупниот број на случаи на корона, 386 штипјани во контакт со вирусот дошле последниот месец. Конфекциите каде има поголем …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Стојменов: Ми бараат еден милион евра мито

111271842_10221458015507345_5036101162384715188_n

Поранешниот министер Борис Стојменов денеска обвини дека Општина Центар му бара еден милон евра мито за да продолжи да гради. Ова тој го изјави за ТВ 21 по инцидентот што се случил денеска на градилиштето на ТЦЦ „Плаза“. Инспектори заедно со полицијата интервенирале на градилиштето за да ја стопираат градбата на …

Прочитај повеќе