Македонија

Еден велешанец позитивен на вирусот во последните 24 часа

Veles-dron-1-scaled

Еден нов случај на заразен од Ковид 19 во Велес во последното деноноќие регистрира Министерството за здравство. Од вкупно 1032 тестирања, регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19. Скопје има 53 нови случаи, Струга 13, Охрид и Тетово осум, Дебар и Прилеп по шест, Гостивар пет, четири во Куманово и …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Битола по вчерашното невреме

106803091_2563769007221934_4520280195532315453_o-960x516

Битолските претпријатија со полни раце работа во текот на целата ноќ.

Прочитај повеќе

Санкционирани 474 лица поради неносење заштитна маска

Policaec so maska

Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 474 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19. Македонската полиција досега регистрирала над 26 000 прекршоци за неносење маска. …

Прочитај повеќе

Коронавирусот може да затвори 50 проценти од конфекциите

albatros-konfekcija-1

До крајот на годината бројот на вработени во текстилството би можел да се преполови. Заштитните маски и скафандери ги спасија фирмите од првиот удар на корона кризата, но и за нив нарачките се намалуваат. Дури и производството на заштитни униформи оди надолу, поради тоа што со месеци беа затворени хотелите …

Прочитај повеќе

Почина академскиот сликар, велешанецот Ангел Петров

Angel PEtrov in memoriam1

Синоќа, во 87 година од животот почина академскиот сликар и професор, велешанецот Ангел Петров. Тој е еден од најзначајните современи сликари во Македонија, уметник чија животна инспирација беше Коста Солев Рацин, сликар кој наслика убедливо најмногу портрети на Рацин. Роден e на 22.08.1933 година во Велес, Maкедонија. Средно уметничко училиште …

Прочитај повеќе

Пет новозаразени велешани со ковид-19, вкупно 147 во целата држава но и 111 оздравени

Srbija korona

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19, по градови:– Скопје 64– Куманово 8– Штип 6– Прилеп 3– Тетово 16– Струга 7– Велес 5– Битола 4– Охрид 5– Гостивар 9– Струмица 1– Крива Паланка 1– Кочани 1– Пробиштип 1– Кратово-1– Свети Николе …

Прочитај повеќе

Кандидатот за пратеник Сафет Бишевац е позитивен на Ковид-19

Аналитичари: Референдумот ќе помине успешно, но важно е што ќе се случува потоа

За жал, нештата понекогаш се случуваат и покрај максимално можно почитување на препораките за заштита, вели Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Македонската полиција активна, досега 25 976 прекршоци

Policaec so maska

Македонската полиција досега регистрирала 25 976 прекршоци за неносење маска, од кои 478 се во изминатото деноноќие, соопшти Наќе Чулев, министер за внатрешени работи. Во последните 24 часа на 366 лица, пак, им се издадени решенија за изолација, а девет граѓани потпишале изјави за самоизолација. МВР регистрирала и дека едно лице во изминатите 24 часа ја прекршило изолацијата. Во координација …

Прочитај повеќе

Авион принудно слетал поради пожар во пилотскста кабина

1-2

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во леталото избило пожар, соопштија грчките власти. Како што соопштија од Генералниот секретаријат за цивилна заштита на Грција, во 17.45 часот авионот кој од Берлин летал за Атина, додека бил над …

Прочитај повеќе

Инфективно одделение преполно со пациенти, стапува на сила планот Б

Infektivno Stip

Пациентите од неврологија од денес се преселени на урологија. Клиничката болница од Штип го активираше планот Б, откако не помогнаа ниту дополнителните кревети на Инфективното одделение. Со тоа се добива место за уште 15-ина пациенти. Иако капацитетот е за 35, во моментот на инфективно се лекуваат 40 пациенти. Според лекарите …

Прочитај повеќе