сабота, 23 октомври, 2021

Македонија

Емидемиологот Драган Даниловски: Прашање на време е кога индискиот сој на коронавирусот ќе дојде и кај нас

danailovski

Прашање на време е кога индискиот (делта) сојот на коронавирусот ќе дојде и кај нас. Тоа веројатно нема да биде пред есен затоа што дури тогаш ќе почнат  дружбите на затворено, но не верувам дека ќе случи некој силен бран, вели емидемиологот Драган Даниловски во изјава за Канал 5. За …

Прочитај повеќе

Временска прогноза

veles

Времето денеска во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во јужните делови ќе има повеќе сончеви периоди. Во пладневните и попладневните часови ќе има зголемена облачност и претежно во северозападните делови појава на краткотраен локален пороен дожд и ретки грмежи. Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи …

Прочитај повеќе

18 градoви во Македонија немаат ниту еден активен случај на ковид-19

Korona Makedonija

Епидемиолошката состојбата со ковид-19 е ставена под контрола, а дури во 18 градови низ Македонија нема ниту еден активен случај. Струга, Кочани, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница, Пробиштип, Валандово, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Демир Капија, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран се градовите кои немаат ниту еден …

Прочитај повеќе

Четири нови случаи на ковид-19, во Велес двајца оздравени

Veles kovid kombe

Во ковид статистиката на Министерство за здравство во последните 24 часа во Велес не е регистриран нов случај на коронавирусот, има двајца оздравени пациенти . Бројот на активни случаи во градот е два Во последните 24 часа се направени 2.760 тестирање, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19:• Скопје …

Прочитај повеќе

Од Итар Пејо до Шерлок Холмс: Македонскиот стрип поддржан од Министерството за култура

Strip centar -izdavacka

Како дел од Годишната програма на Министерството за култура – дел заиздавачка дејност, Стрип центарот на Македонија – Велес во многу кратокрок годинава ги реализираше своите активности во оваа сфера со следнитеизданија :Списанието „Стрип креатор“ бр 33 и 34, Изданието „Македонскистрип алманах 2021“ од група автори,Стрип книгата „Итар Пејо и …

Прочитај повеќе

Денес шест нови случаи на ковид-19, нема оздравени и починати лица

veles

Во ковид статистиката на Министерство за здравство во последните 24 часа во Велес не е регистриран нов случај на коронавирусот, нема оздравен пациент . Бројот на активни случаи во градот е четири. Во последните 24 часа се направени 3.028 тестирање, а регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19:Скопје, Битола и …

Прочитај повеќе

Започнува вакцинацијата на вработените во основните и средните училишта

Upisi srednoskolci

Почнувајќи од понеделник започнува вакцинацијата за вработените во основните и средните училишта, информира министерството за здравство. Овој процес на имунизација на наставниот и ненаставен кадар вработен во образованието, како дел од критичната инфраструктура го спроведуваме за реализација на воспитно-образовниот процес со физичко присуство на учениците во учебната 2021/2022 година. Следната …

Прочитај повеќе

Од септември настава во училиштата, во план се и две резервни сценарија

ucenici

Министерството за образование и наука го објави Планот за одржување на наставата со физичко присуство на учениците во основите и средните училишта во учебната 2021/2022 година и протоколите за постапување на училиштата (основни и средни) во реализацијата на воспитно-образовниот процес по нивното отворање за сите ученици, што се планира од …

Прочитај повеќе

Mожни нови мерки за заштита од делта сојот на коронавирусот

Veles kombe kovid maj 2021

Имунизацијата во државата против Ковид-19 се одвива непречено, тврдат надлежните и најавуваат дека до следниот петок ќе бидат вакцинирани половина милион граѓани. Од денеска активна е и веб-страницата за ревакцинација на граѓаните кои се вакцинирале во странство, а задутре ќе се разговара за евентуалните нови мерки за заштита на границата, …

Прочитај повеќе

Денес 11 нови случаи на ковид-19, нема nнови случаи во Велес

Во ковид статистиката на Министерство за здравство во последните 24 часа не e регистриран нов случај на коронавирусот, нема ниту оздравен пациент . Бројот на активни случаи во градот е четири. Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.723 тестирање, …

Прочитај повеќе