Македонија

Почуствуван земјотрес во југозападниот дел на земјава

zemjotres

Земјотрес со интензитет од три степени по Рихтеровата скала е регистриран ноќеска 43 минути по полноќ на 71 километар југозападно од Скопје, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, ноќта на 20.04.2020 година во 00 часот и 43 минути, регистрира земјотрес чии …

Прочитај повеќе

Вработени во маркетот во Велес, каде има заболени од Ковид 19, тврдат дека никој не бил пратен во изолација

ftxfcqysvblz8xfhqplf

Никој од вработените во маркетот кои биле заразаени од коронавирусот, до петокот не бил пратен во изолација. Според извори на телевизија Телма, дел од вработените од маркетот сакаат да останат анонимни. Тие тврдат дека во петокот на 17ти април, кога им пристигнале последните резултати, дел од позитивните на коронавирусот биле …

Прочитај повеќе

Батали.нет со честитка по повод Велигденските празници

Редакцијата на Батали.нет упатува честитка по повод големиот празник Христовото воскресение, со една единствена цел сите да имате здравје, мир и благосостојба. Во овие тешки моменти за сите нас, останете дома и овој голем Христијански празник поминете го со вашите најблиски. Христос Воскресе, навистина Воскресе. Со почит: Тимот на Батали.нет

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Дело од верниците од христијанска вероисповед денеска го одбележуваат празникот Велика Сабота. Сабота, значи покој. Велика Сабота е ден на покојот, ден на Покојникот, ден на Најголемиот покој и на Најголемиот Покојник. Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и …

Прочитај повеќе

СЛЕДИ ВО ЖИВО: Прес конференција на Министерот Венко Филипче

Filipce 16.04

Прочитај повеќе

Исповед на велешанецот Ѓоре Давчевски: Како го победив коронавирусот!

Gjore Davcevski 1

Кога попладнево медицинска сестра од инфективното одделение на велешката болница влезе во собата на Ѓоре Давчевски, тој само што беше заспал. Веќе подолго време се чувствува добро, откако пред три недели му беше дијагностициран коронавирус. Но, целата голготата низ која помина тој и неговото семејство во последните триесеттина дена, ќе …

Прочитај повеќе

Оздравени 18, но и 36 новозаразени од коронавирусот во Македонија

sostojba 17.04 Makedonija

Денеска се регистрирани вкупно 18 оздравени пациенти. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби си заминаа 11 пациенти, 2 од болницата во Дебар, а регистрирани се и 5 оздравени пациенти (2 од Кочани и 3 од Скопје) кои се лекуваа во домашни услови, а кои по два контролни теста …

Прочитај повеќе

Дали пушењето марихуана влијае врз здравјето во време на пандемија?

Marihuana

Здравствените експерти открија дека пушењето марихуана, дури и повремено, може да го зголеми ризикот од тешки компликации со Ковид 19. “Кога пушите канабис, тоа на вашите дишни патишта предизвикува одреден степен на воспаление, многу слично на бронхитис, како што може да предизвика и пушењето цигари”, изјави директорот на Американското здружение …

Прочитај повеќе

СЛЕДИ ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче (16.04.2020 / 20:15)

Venko Filipce 09.04.2020

Прочитај повеќе

За прв пат преку 100 заразени со коронавирус во еден ден во земјава

cpap_mercedes_f1

Рекорден број на заразени со коронавирус се регистрирани во земјава во последните 24 часа. Вкупно 107 граѓани се инфицирани со Ковид-19, од кои, најмногу има во Куманово, вкупно 44. Следува Скопје со 28, Прилеп со 11, Битола со 6, Тетово 5, Велес 4, Гостивар и Дебар со 2 и Струга, …

Прочитај повеќе