понеделник, 29 ноември, 2021

Свет

Ивица Дачиќ денеска ќе биде избран за претседател на Собранието на Србија

Ivica Dacik

Парламентот во Србија за денеска го закажа продолжението на конститутивната седница, а како што е најавено, пратениците ќе преминат на втората точка на дневниот ред – избор на претседател на собранието. Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека Ивица Дачиќ, ќе биде предложен за претседател на Српскиот парламент. Пратениците по …

Прочитај повеќе

Еди Рама: Не сакаме да им кажуваме на луѓето да останат повторно дома

Edi Rama

301 случај а четворица пациенти починаа соопшти министерството за здравство на Албаниј. Бројката на активвни случаи во моментов изнесува 6.968 случаи, а заразените претежно се од Тирана, Драч и Скадар. Во изминатите 24 часа биле тестирани 1.407 лица, а 110.189 од почетокот на пандемијата, пренесува албанскиот портал „Егзит“. Од почетокот …

Прочитај повеќе

Од денеска во Словенија се воведува полициски час

Slovenija policiski cas

Од денеска Словенија враќа полицискиот час откако во последните неколку денови значителен е голем бројот на заразени со Ковид-19. Словенската влада прогласи епидемија, а министерот за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден изјави дека од денес се воведува полициски час, кој ќе трае од 21 часот навечер до 6 …

Прочитај повеќе

Европа ги враќа драстичните мерки, кафулињата се затвораат, воведен е полициски час

Zatvoreni kafulinja Holandija

Европските држави ги обновуваат ограничувачките мерки за да спречат понатамошно ширење на коронавирусот, сè уште се спротивставуваат на целосниот прекин на социјалните активности, но затвораат училишта, откажуваат неитни медицински процедури и вработуваат студенти по медицина. Француската влада вчера донесе извршна наредба за воведување на итна здравствена состојба што стапува на …

Прочитај повеќе

Колумбиски велосипедист објави шокантно и вознемирувачко видео

Колумбискиот велосипедист Еган Берлан објави шокантно видео. Имено, на снимката може да се види како еден возач со камион удрил друг велосипедист, но наместо да застане, продолжил да вози како ништо да не се случило. Велосипедистот паднал од мост висок неколку метри на асфалтот и починал на лице место. „И …

Прочитај повеќе

Во Мексико се урна авион со речиси половина тон кокаин, две лица загинаа

Padnat avion Meksiko

Мал авион кој транспортирал околу 400 килограми кокаин се урна во централно Мексико обидувајќи се да им побегне на хеликиптери на мексиканската армија. Мексиканското министерство за одбрана соопшти дека воените хеликоптери го пресретнале авионот по влегувањето во воздушниот простор на Мексико и го следеле се додека не останал без гориво и се …

Прочитај повеќе

Берлин воведува полициски час за угостителството

berlin

Берлин воведува нови рестрикции со цел да се намали растот на заболени од ковид-19. Со мерките ќе има нови ограничувања за работата на угостителите и локалните продавници, а ќе се органичат и граѓанските собири. Со новите мерки се намалува работното време на рестораните, баровите и продавниците и тие не смеат …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Соседна Србија одбележува 20 години од падот на Слободан Милошевиќ

Srbija protesti 5 oktomvri protiv milosevic

Во соседна Србија денеска се одбележува дваесетгодишнината од падот на режимот на Слободан Милошевиќ и протестите на стотици илјади граѓани со кои се означи крајот на неговото владеење, проследено со војни, санкции, милионска инфлација и економско уништување на земјата, пренесуваат српските медиуми. Оваа година поради коронавирусот, годишнината од демократските промени …

Прочитај повеќе

Нови напади врз главниот град на Нагорно-Карабах

Azerbejdjanska vojska

Нови напади, проследени со експлозии, го потресоа Степанакерт, главниот град на Нагорно-Карабах, ерменска енклава во Азербејџан, во која ерменските борци за независност се борат против азербејџанските сили. Во последниве денови, градот Степанакерт беше често бомбардиран, па населението е во засолништа. Мината ноќ , градот беше без струја. Светските сили повикуваат …

Прочитај повеќе

Нов рекорд, 243 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Korona Makedonija

Во последните 24 часа Министерството за здравство регистрира 243 нови позитивни случаи на коронавирус. Од нив три се регистрирани во Велес. Најмногу има во Скопје 98, а со двоцифрена бројка на новозаразени се и Куманово и Кочани 11, Прилеп и Свети Николе 12, Струмица 21. Еве ја цсостојбато по градови: …

Прочитај повеќе