понеделник, 29 ноември, 2021

Свет

Се зголемува бројот на заразени од коронавирусот на балканот

pacient vo krevet

Во Србија во последните 24 часа починале уште девет лица како резултат на коронавирусот со што вкупниот број на починати се зголеми на 641. Од тестирани 6.251 лица, вирусот е потврдена кај 236 лица. Во изминатите 24 часа и во Хрватска се регистрирани 61 нови случаи на инфекција. Од сите …

Прочитај повеќе

Американска компанија ги објави резултатите од испитувањето на вакцината за Ковид 19

corona_oxford_vaccine

Американска компанија Новавакс ги објави резултатите од тестот кои покажуваат дека вакцината против коронавирус е безбедна и предизвикува имунолошки одговор. Компанијата објави податоци од тестирање во фаза 1 во кои учествувале 131 волонтер. После две дози на вакцината, учесниците развија неутрализирачки антитела кои беа на повисоко ниво, четири пати повисоки, …

Прочитај повеќе

Научниците ја открија слабата точка на Ковид-19

Corona Vakcina

Американските научници од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на Ковид-19. Експертите тестирале терапевтско средство против коронавирусот и откриле дека 3CLpro е основниот ензим во развојот на вирусот САРС – КоВ – 2. Коронавирусните 3CL протеази се силни терапевтски цели, бидејќи тие играат клучна улога во репликацијата на коронавирусот. …

Прочитај повеќе

Во Африка, повеќе од еден милион се заразени со коронавирус

Afrika corona

Бројот на луѓе кои страдаат од ковид-19 во Африка надмина еден милион, а повеќе од половина од случаите се регистрирани во Република Јужна Африка, јавуваат светските агенции. Во најпогодената земја на континентот, до вчера се регистрирани 538 184 случаи на ковид 19, меѓу кои има повеќе од 8000 нови случаи …

Прочитај повеќе

Експлозијата во Бејрут е трета по сила во историјата на човештвото

beirut-explosion-

Експлозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета по сила во историјата на светот, веднаш зад атомските бомби фрлени во Хирошима и Нагасаки во 1945 година, вели британскиот стручњак за ефекти од јонизирачко зрачење Кристофер Базби. И гувернерот на Бејрут, Марван Абуд, ја спореди експлозијата по која настана и …

Прочитај повеќе

Започна шестнеделен карантин во Мелбурн

Melburn Karantin

Вториот по големина град во Австралија, Мелбурн е прв ден во карнтин од откако властите оддлучија градот да го стават во шестнеделен карантин поради вториот бран на пандемијата на коронавирус. Продавниците се затворени, а улиците се празни во овој град со пет милиони жители, главниот град на австралиската држава Викторија, …

Прочитај повеќе

Tридневна жалост во Либан: Загинаа најмалку 135 луѓе, повредени 5.000, без дом 300.000

Bejrut

Во старотната експлозија во Бејрут, главниот град на Либан, загинаа  135 луѓе, соопшти синоќа министерот за здравство Хамад Хасан. Повредени се околу 5.000 луѓе, а без дом останале 300.000 граѓани. Премиерот Хасан Дијаб прогласи тридневна жалост во земјата. Пожарот во складиштето со оружје во пристаништето Бејрут предизвика силна експлозија вчера, …

Прочитај повеќе

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: По пандемијата со коронавирусот ќе не погоди пандемија со посериозна болест

pacient vo krevet

Новиот коронавирус напаѓа бројни органи кај човекот, а Здружението за нефрологија на САД предупредува дека кај половина од пациентите со тешка клиничка слика на болеста, кои поради КОВИД-19 биле згрижени на интензивна нега, доаѓа и до откажување на бубрезите поради што на голем процент им е потребна дијализа. Поради ова, …

Прочитај повеќе

Booking.com ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени

booking.com

Компанијата за резервации на хотели и куќи за изнајмување „Букинг“ (Booking.com) соопшти дека ќе отпушти повеќе од 4.000 вработени, што е една четвртина од нејзината работна сила, бидејќи патувањата драстично опаднаа поради пандемијата на коронавирусот. Отпуштањата ќе започнат следниот месец и ќе траат до крајот на годината, наведува матичната компанија …

Прочитај повеќе

Потрагата по преживеани од смртоносната експлозија во Бејрут продолжува

beirut_1

Спасувачките работници трагаат по повеќе од стотина луѓе кои се водат како исчезнати по огромната експлозија која ја уништи пристанишната област на главниот град Бејрут. Во експлозијата загинаа најмалку 100 луѓе, а повредени се повеќе од 4.000 други. Целиот град беше потресен од експлозијата и можеше да се види облак …

Прочитај повеќе