Свет

Шпански научници дојдоа до вознемирувачко откритие: Коронавирусот не потекнува од Кина, туку од Европа

koronavirus naucnici

Шпанските виролози пронајдоа траги од коронавирусот во примероци кои се земени од отпадните води во Барселона во март 2019 година, девет месеци пред да се идентификува Kовид-19 во Кина, објави денес Универзитетот во Барселона. Доколку биде потврдено дека вирусот во Шпанија бил присутен уште тогаш, тоа би значело дека болеста …

Прочитај повеќе

Црна Гора воведува полициски час

rozaje-uai-1920x1080

Од денеска попладне здравствените власти во Црна Гора, ќе воведат полициски час во градот Рожаје поради ширењето на Ковид-19. Националното координативно тело објави дека поради епидемиолошката состојба, на сите граѓани на општина Рожаје им е строго забрането да ги напуштат домовите од 18 часот до 5 часот наутро. Во Црна …

Прочитај повеќе

Пораст на заразени од коронавирусот во соседна Бугарија

picture10

Националниот информационен систем на Бугарија, објави дека во последните 24 часа се регистрирани 166 нови случаи на коронавирус. Направени биле 2775 PCR теста, а две лица починале од инфекцијата. Во соседна Бугарија бројот на заразени достигна 4408, а активни се 1827 лица. 384 заболени се лекуваат во болнички услови, а …

Прочитај повеќе

Таткото на Ѓоковиќ: Ова се случи поради тоа што Димитров најверојатно дојде болен од којзнае каде

Djokovic

Тоа што требаше да претставува вистинска забава и тениско уживање за фановите на Балканот, на крајот се претвори во вистински корона хаос, бидејќи „Адрија турот“ предводен и организиран од Новак Ѓоковиќ доживеа вистински колапс со неколку заразени тенисери. Еден од нив е и самиот Новак кој вчера потврди дека има …

Прочитај повеќе

СЗО повикa да се зголеми производство на „Дексаметазон“

dexamethasone

Светската здравствена организација (СЗО)  повика да се зголеми производството на Дексаметазон, откако британските научници објавија дека тој стероид значително ја намалува смртноста кај пациенти со тежок облик на Ковид-19. „Се соочуваме со нови предизвици: зголемување на производството и брза и правична дистрибуција на Дексаметазон ширум светот, фокусирајќи се на тоа …

Прочитај повеќе

(Видео) Тадиќ: Единство на опозицијата е невозможно, Вучиќ го уништи политичкиот живот во Србија

boris-tadić-fonet-nenad-đorđević

Борис Тадиќ, лидерот на Социјалдемократската партија и поранешен претседател на Србија, оцени дека првите проекции на резултатите на парламентарните избори покажуваат дека Александар Вучиќ го уништил политичкиот живот во Србија. Според Тадиќ, единство на опозицијата е речиси е невозможно и затоа предлага формирање на една нова, силна опозициска партија. Поранешниот …

Прочитај повеќе

Српската напредна партија на Вучиќ, убедливо води на изборите во Србија

v4_900x900

На парламентарните, покраински и локални избори во Србија во убедливо водство е Српската напредна партија предводена од Александар Вучиќ. Од засега неофицијалните избори партијата на Вучиќ освоила над 62,5 проценти гласови. Според досегашните резултати, Српската напредна странка освои 63,4% гласови, што ќе ѝ донесе дури 180 пратенички места од можни …

Прочитај повеќе

Во Србија заврши изборниот ден, гласачките места затворени навреме

izbori-srbija

Избирачките места во Србија на редовните парламентарни, покраински и локални избори се затворија во 20:00 часот. Според првите податоци вкупно гласале 50,2 отсто од вкупниот број на регистрирани гласачи. Право на глас имаа вкупно 6.583.665 граѓани на 8.386 гласачки места, меѓу кои и на 140 места на Косово и во …

Прочитај повеќе

Избори во Србија, Вучиќ гласаше во Нов Белград

v4_900x900

Лидерот на Српската напредна странка Александар Вучиќ, денеска гласаше на избричкото место број 27 во зградата на „Cepter internacional“ што се наоѓа на булеварот „Михајло Пупин“ во нов Белград. Вучиќ на гласање дојде сам каде го искористи своето гласачко право. Утринава во 7 часот беа отворени гласачките места заради одржување …

Прочитај повеќе

Човековите права не смеат да се паузираат ниту за време на пандемија

Covekovite-prava-ne-smeat-da-se-pauziraat-nitu-za-vreme-na-pandemija-1

Бројни политички режими воведоа неоправдано остри мерки, а со тоа ги загрозија принципите на демократијата и ги прекршија човековите права во своите држави. Пишува: Азра Бечоровиќ Пандемијата наречена КОВИД-19 имаше големо влијание врз животот на луѓето ширум светот. Воведувањето мерки со цел спречување на ширењето на КОВИД-19 доведе до голем број …

Прочитај повеќе