Свет

Граѓаните и фирмите нема да плаќаат рати за кредити, одлучи унгарската влада

Budapest

До крајот на годината унгарските граѓани и фирми нема да плаќаат рати за кредити. Унгарската влада одлучи да ги запре плаќањата, објави весникот Hungary Today. Владата на Виктор Орбан, исто така, одлучила до 30 јуни да ги продолжи краткорочните кредити на претрпијатијата, а за новите кредити ги ограничила вкупните трошоци …

Прочитај повеќе

Научници од Австралија велат дека идентификувале како имунитетот на организмот се бори против вирусот „КОВИД-19“.

bbc_avstralija_glavna

Нивното истражување, објавено во списанието „Nature Medicine“ во вторникот, покажува дека луѓето се опоравуваат од новиот вирус, како што би правеле од сезонскиот/обичниот грип. Утврдувањето на кои од имуните клетки се појавуваат, исто така, треба да помогне во развојот на вакцините, велат експертите. На глобално ниво, властите веќе потврдија повеќе …

Прочитај повеќе

ВО ГЕРМАНИЈА НЕ Е ОМИЛЕН, НО ТОЈ ОБЈАВИ КОГА ЌЕ ИМА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

Сопственикот на Фудбалскиот клуб Хофенхаим, Дитмар Хоп, не е многу омилен помеѓу навивачите ширум Германија, но деновиве тој е во центарот на вниманието, но не заради фудбалот туку поради борбата против пандемијата на коронавирус. Поточно, неговата компанија “Куревак” помина долг пат во работењето на вакцина против коронавирус и наскоро ќе …

Прочитај повеќе

Американците ги молат криминалците да останат дома за време на коронавирусот

us_police_in_text

Во градот Пујалуп, во соединитетите америкаснки држави, полициската станица на социјалните мрежи напиша пост со која ги изненади криминалците, и од нив бара да мируваат во овој период. Поради локалните проблеми со коронавирусот, нашата полициска станица замолува сите криминални активности и нелегални поведенија да запрат. На сите криминалци кои разбираат …

Прочитај повеќе

ТОМ ХЕНКС ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Tom Henks

По еднонеделна изолација, Том Хенс и неговата сопруга се пуштени од болница, каде беа лечени откако нивниот тест беше позитивен на коронавирус. Шеесет и три годишниот Том мината недела преку Инстаграм соопшти дека е заразен со коронавирус. Повеќекратниот добитник на Оскар беше во близина на Бризбејн Австралија за да снима …

Прочитај повеќе

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА КОЈА Е ИДЕАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА НА КОЈА КОРОНАВИРУСОТ НАЈЛЕСНО СЕ ШИРИ

Новиот коронавирус, официјално наречен SARS CoV-2, е предизвикувачот на болеста наречена COVID-19. Предок на оваа болест е сериозниот акутен респираторен синдром – коронавирус (SARS), кој се појави во 2003 година и првото детектирање на респираторниот синдром – коронавирус (MERS-CoV), кој се појавува за прв пат на Средниот Исток. Директорот на …

Прочитај повеќе

(ГАЛЕРИЈА) НЕКОЈ ХРАНА, НЕКОЈ МАРИХУАНА. ЕВРОПСКО ШОПИНГ ЛУДИЛО

Лудилото за купување намирници во неразумна количина ја зафати цела Европа, поточно земјите погодени од новиот коронавирус. Македонци кои живеат во Германија и Холандија ни испратија фотографии на кои можат да се забележат празни полици во супермаркетите. И додека Германците се снабдуваат со храна, во овие кризни моменти на Холанѓаните …

Прочитај повеќе

ЗОШТО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА НЕ ЗАТВОРА УЧИЛИШТА КАКО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ?

UK_country

Многу земји преземаат тешки мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучувајќи затворање на училиштата, масовните собири и сериозни ограничувања на патувањето. Но, Велика Британија донесе релативно скромни мерки за контрола. Разликите можат делумно да се објаснат со фактот дека некои од овие земји се понапред во нивните епидемии. Но, …

Прочитај повеќе

(ФОТО) УЛИЦИТЕ НА МИНХЕН СЕ ПРАЗНИ

munich_night

Откако Светската здравствена организација прогласи пандемија поради ширењето на коронавирусот, Германската канцеларка Ангела Меркел побара во државата да се откажат „помалку важни собири“ со помалку од 1.000 луѓе во борбата против спречување на ширењето на новиот коронавирус. Јавните контакти треба да се избегнуваат колку е можно повеќе, изјави канцеларката по …

Прочитај повеќе

ХАВИЕР СОЛАНА СЕ ЗАРАЗИЛ ОД КОРОНАВИРУС

Javier Solana Europa

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Хавиер Солана е заразен од корнонавирус, пренесе Ројтерс. Тој завчера е примен во болница во Мадрид откако бил позитивен на тестот за овој нов вирус. Извори на агенцијата тврдат дека здравствената состојба му добра, но дека и натаму ќе биде под лекарски надзор. Солана (77) …

Прочитај повеќе