среда, 23 септември, 2020
Реклама

Пратеникот и лидер на Левица Димитар Апасиев, денеска на распит во ОЈО

апасиев

Лидерот и претседател на партијата Димитар Апасиев денеска беше на распит во ОЈО откако против него беа поднесени кривични пријави за наводен говор на омраза преку негови ФБ објави.

Апасиев изјави дека по објавите на Фејсбук добивал закани за него и неговото семејство, но дека нема да престане со нивна понатамошна објава бидејќи се држи до практиката на Европскиот суд за човекови права.

Поднесители на пријавите против лидерот на партијата Левица, се Мерсиха Смаиловиќ и Тања Милевска од Хелсиншкиот комитет.

Mожеби ќе ве интересира:

Реклами