вторник, 29 септември, 2020

Вести

(ВИДЕО) Се појави снимка од спроводот на Јанкулоска во „Идризово“

jankulovska idrizovo

Гордана Јанкулоска, спроведена во затворот Идризово каде треба да одлежи затворска казна од четири години, за случајот „Тенк“. Одлуката за извршување на казната за екс министерката следува откако беше одбиено барањето за вонредно испитување на одлуката на скопска апелација за случајот со незаконската набавка на мерцедесот во износ од 600 …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Полугола полицајка во униформа си ги покажа градите на социјалните мрежи, МВР го истражува случајот

gola policajka

Вработена во Министерството за внатрешни работи се сликала полугола во полициска униформа и таквата фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе дисциплинска постапка против неа, јавува порталот А1Он. Иако заматени, на фотографијата се гледаат ознаките на полицијата, откопчана кошула и краватата меѓу градите. За вакво …

Прочитај повеќе

Горивата остануваат по иста цена

Tocenje gorivo

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука со која малопродажните цени на Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98, Еуродизел (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво како минатата недела. Еуросупер БС-95 повторно ќе се продава за 60,50 (денари/литар), Еуросупер БС-98 за 62,50 денари, Еуродизел (Д-Е V) за …

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Со “Мачкина канџа” против непрописно паркирање

mackina kandza

На непрописното паркирање му се надѕира крајот. Иновативното решение “Мачкина канџа” е решение за овој проблем кој особено кај нас е и тоа како присутен. Оваа направа покрај тоа што ќе го реши проблемот со непрописно паркирање ќе се користи и против терористичките напади кои во последните години се изведуваат со …

Прочитај повеќе

(ФОТО) Сообраќајна несреќа во населба Речани

Soobrakajka recani

Сообраќајна несреќа во велешката населба Речани се случи денеска околу 13:15 часот. Во несреќата се преврте автомобил марка „Гранде Пунто“. Зaсега нема официјални за повредени лица, ниту како е дојдено до несреќата. Полиција направи увид на местото на настанот. Повеќе информации се очекуваат во текот на денешниот или утрешниот ден. …

Прочитај повеќе

Нема ниту заразен, ниту оздравен велешанец од Ковид-19 во последните 24 часа

veles mladinski

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа на територија на град Велес нема нов случај на заразен со Ковид-19. На ниво на целата држава направени се вкупно 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи. Состојбата по градови изгледа вака: Скопје 20, Куманово 3 -Дебар 1, Прилеп 3, …

Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Згради, по неколку куќи, штедни влогови – со каков имот располагаат пратениците од ДУИ и ДПА

Собрание-2020-2024

Некои без банкарски сметки, други со штедни влогови, некои немаат сопстевна куќа или стан, други поседуваат зграда. Поратлот portalb.mk објавува детали и за имотната состојба што ја пријавиле пратениците од ДУИ и Мендух Тачи, единствениот претеник од ДПА. Демократска унија на Албанците Пратеникот Арбен Зибери поседува девизни сметки и недвижен имот, па …

Прочитај повеќе

Тепачка „два на два“ во неготинско Пепелиште

Policiska-lenta

Четворица жители на село Тимјаник се степале утрово во неготинското село Пепелиште. Инцидентот се случил во 1 часот по полноќ, кога 35 и 30 годишен од една страна, се степале со 30 и 31 годишен човек, сите од исто село. „На 28.09.2020 околу 01.00 часот во Полициската станица Неготино било …

Прочитај повеќе

Одбраната на Миле Јанакиески бара ослободителна пресуда

Mile Janakieski

Со завршни зборови на одбраната на поранешниот министер за транспорт и врски, почна денешното рочиште за случајот „Насилство во Центар“. Димитар Дангов кој е адвокатот на Миле Јанкиевски, му предложи на Обвинителството да го повлече обвинението бидејќи не се докажало дека е сторено кривичното дело за кое обвинет е Јанакиески. …

Прочитај повеќе

Велешанец пријавил дека сопругата му исчезнала

veles

Полицијата трага по 24-годишна велешанка, за која нејзиниот сопруг вчера пријавил дека исчезнала. „На 27.09.2020 во 13.20 часот во Полициската станица Велес, Ф.Р.(43) пријавил дека неговата сопруга С.М.(24) се оддалечила од домот“, соопшти Верољуб Додевски. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на жената. Можеби ќе ве интересира: Две тепачки викендов во …

Прочитај повеќе