Реклама

ИНТЕРВЈУ НА ПЕПИ МАНАСКОВ ЗА 24РАКОМЕТ: Ракометарот на векот во Македонија оставен на маргините

Македонска ракометна легенда, капитенот кој ја предводеше Македонија на првото големо натпреварување, левиот бек со кој се врзани најголемите успеси на битолски Пелистер и играчот од кој почнува вардаровиот поход кон Европа, или едноставно кажано ракометарот на векот – сето ова е асоцијација за Пепи Манасков. Исто така тој е таткото на македонските репрезентативци Дејан и Мартин Манаскови и актуелен тренер на Работнички, кој и на 56-годишна возраст, функционира на релација Скопје – Велес и несебично продолжува да се дава себе си за доброто на македонскиот ракомет.

Зад себе има блескава интернационална кариера во Франција, Германија и Словенија, куси авантури во Грција и во Катар (Азиски игри), а покрај статусот на предводник на македонскиот национален тим може да се пофали дека во осумдесетите години бил дел од славната репрезентација на Југославија за која има 49 настапи, а два пати играл и во тимот на светот. По завршувањето на неговата кариера имал епизодни улоги како спортски директор на националниот тим, помошник тренер во репрезентацијата и селектор на младинскиот тим, но никаде не се задржал долго.

„Имав неколку обиди да се најдам на некои функции, но сите тие беа на некој начин неофицијални. Не е сериозно и малку е непрофесионално на некого да му се понуди позиција на директор на збор, без договор, без стратегија, без услови. Прифатив неколку такви функции, бев помошник тренер, уште во времето на Љупчо Савевски, потоа и како селектор на кадети, па и директор, соработував и со Вујовиќ… Но, тоа траеше кусо. Беше минливо, несериозно и се разочарав од начинот на кој беа поставени работите во тој дел… Кај нас тие работи се сè уште неразјаснети. Критериумите на поставување на функциите во спортот, многу се импровизира. Кога ќе се постави некој на функција треба тоа да биде личност со заслуга и со познавање, и да можеш да одговориш на таа функција понатаму. Не можеш да водиш нешто ако не го познаваш. Играв на Запад десет години и попримив многу нешта, од вредности, дисциплина, самокритичност и не сакам да ја критикувам ниту Федерацијата, ниту државата, но свесни сме дека се уште не сме пораснати за да ги достигнеме нештата како што функционираат во Европа“, објаснува Манасков на почетокот на разговорот.

Целото интервју прочитајте го на 24rakomet.mk

Можеби ќе ве интересира: