Реклама

Италија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи од коронавирус, денес нови 427 жртви

Италија забележа вкупно 3,405 смртни случаи, споредено со 3.245 кинески. Бројот на загинати, објавени денес, е помал од рекордниот број 475 жртви во средата – највисоката официјална еднодневна бројка во светот.

Zito baner

Бројот на потврдени случаи во Италија денес се искачи на 41.035, од 35.713 за само 24 часа. Оваа бројка ги вклучува починатите, како и 4.440 пациенти за кои сега се вели дека закрепнале од болеста предизвикана од вирусот.

Agria

Кина не објави нови инфекции за прв пат. Италијанските болници сега имаат скоро 2.500 пациенти на интензивна нега.

Инфекциите почнаа да растат на југот на земјата, иако северот останува далеку полошо погоден. Регионот Ломбардија е далеку најтешко погодениот дел од земјата – и Европа. Само Ломбардија видел скоро две третини од смртните случаи – 2.168 со скоро 20.000 случаи потврдени во регионот.

Емилија-Ромања сега има повеќе од 5.000 потврдени случаи, по што следи Венето со скоро 3.500. Единствениот регион кој не пријавил смртни случаи е руралниот јужен регион Базиликата. Регионалните власти во Ломбардија предупредуваат дека нејзините болници немаат легла за интензивна нега.

Податоците од здравствените власти денес покажаа дека интензивната нега во регионот е 94 проценти од капацитетот.

Италијанската новинска агенција соопшти дека смртта на уште двајца лекари во блискиот град Комо западно од Бергамо денес го качи вкупниот број на медицински лица убиени од новата болест на 13. Ќе поминат денови или недели пред бројот на заразени и загинати да се намалува, велат експертите.

Според анкетата објавена во весникот „Ла Република“ денес, 96 проценти од сите Италијанци сметаат дека затворањето на повеќето бизниси и сите училишта и јавни институции е „позитивно“ или „многу позитивно“ и само четири проценти изјавиле дека се против.

Иако мерките не се толку екстремни како оние што се во кинеската карантин провинција Хубеи на Вухан, тие сепак изгледаа незамисливо за западна демократија сè до овој месец.

Италијанскиот премиер Џузепе Конте денес изјави дека владата ќе го продолжи карантинскиот период надвор од првичниот рок (3-ти април). Конте исто така предупреди дека владата може да ги зајакне правилата за карантин уште повеќе.

„Користете го вашиот здрав разум и постапувајте со најголема претпазливост“, им рече премиерот Џузепе Конте на Италијанците денес. „Ние не потценуваме ништо и секогаш делуваме врз основа на најлошото сценарио“.

Владините министри и регионалните гувернери повикаа на забрана за вежбање на отворено и предложија парковите и патеките низ целата земја да бидат затворени, откако 43.000 луѓе низ цела Италија беа казнети од полицијата во рок од една недела заради тоа што се надвор “без добра причина”.

Извор The Local