Реклама

Се чекаат резултатите за велешанецот кој беше сомнителен за коронавирус

Bolnica Veles3

Се чекаат резултатите од тестирањето на коронавирус на велешанецот, кој имаше сомнителни симптоми. Директорот на Центарот за јавно здравје Велес Тони Димитриевски за Батали рече дека резултатите сеуште не се стигнати и дека не може предвреме да се зборува за тоа дали човекот е заразен или не.

Zito baner

Тој смета дека во ваква кризна ситуација, мора да се биде внимателен со информациите и да се објавуваат само проверени информации од релевантни извори.

Agria

Димитриевски вели дека во текот на денешниот ден треба да пристигнат резултати од тестови за повеќе лица од Велес и регионот.

Инаку, Батали вчера објави дека маж кој пред 10 дена се вратил од Шведска и кој има симптоми слични на коронавирусот од завчера е хоспитализиран на Инфективното одделение при велешката Општа болница. Имал висока температура и сува кашлица, а добил и мозочен удар.