Реклама

Ковид состојбата во Велес е алармантна оцени Коцевски

Ace Kocevski 29.05.2020

Состојбата со ковид-19 во Велес е алармантна, оцени Градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски. Тој истакна дека ги поддржува мерките за заштита која го донесе Комисијата за заразни болести.

Во општината вкупно  се регистрирани 4728 заболени од Ковид-19 од кои 3759 се оздравени а 778 се активни. Досега како последица на Ковид-19 во Велес починале 141 лица.

Agria
Kegi Mobi

Коцевски генерално е задоволен од почитувањето на полицискиот час на граѓаните и апелираше до сите граѓани да не ги прават овие грешки и да ги почитуваат мерките донесени од страна на Министерство за здравство, да држат растојание, да вршат дезинфекција како и да носат заштитни маски, со цел да се спречи ширењето на новиот сој на корона кој се шири многу брзо и предизвикува сериозни компликации како кај постарите лица така и кај младите.

Можеби ќе ве интересира: