сабота, 23 октомври, 2021
Реклама

Како да се спасите од брачна расправија за време на одморот?

deca i roditeli na odmor

Со голема желба и нетрпение ги очекуваме годишните одмори.

Ако не сакате да уништите нешто за тие неколку дена уживање, следете ги овие совети. Имајте на ум дека отидовте да уживате, а не да „исправате криви Дрини“.

Agria

Одбегнувајте тешки теми

Промената на околината може негативно да влијае на врската. Во текот на работната недела, зборуваме повеќе за работа, додека честопати одморот е време кога разговараме за плановите за животот, преселувањето или воспитувањето деца.

Таквите теми можат да бидат исклучително тешки, можат да предизвикаат негативни емоции, особено ако партнерите не се согласуваат. Најдобро би било да ги одложите за некое друго време и едноставно да се опуштите, советуваат експертите.

odmor

Долги редици и гужви

Ново место, странци, долгите редици во продавниците или рестораните предизвикуваат стрес, а луѓето под стрес ги тресат оние кои се физички најблиски до нив. На одмор, тоа е обично партнерот.

Грижа за децата

Најдобро е да се согласите кога и како ќе се грижите за децата на одмор пред да заминете на одмор. Ова вклучува подготовка на играчки на плажа, подготвување вечера и слично. Договорот е најважен, ништо не се зема здраво за готово, важно е да му кажете на вашиот партнер што очекувате од него. Колку сте појасни во комуникацијата, толку полесно ќе биде да избегнете непотребни недоразбирања.

Избегнување секс

Покрај релаксацијата, целта на одморот е и уживање, но напорното патување и заморот можат да го расипат. Одбивањето секс првата вечер по пристигнувањето може да му наштети на вашиот партнер, па затоа треба да му кажете јасно дека сè уште го сакате, само дека уморот ве „победил“. Оставете ги жешките игри за следното утро или вечер.

Различни интереси

Разгледување музеи или уживање на плажа? Различните интереси предизвикуваат збунетост, затоа треба да се направи план за нивно помирување. Договорете се со вашиот партнер што е тоа што сакате да го направите, па во зависност од тоа можете да одредите дали ќе одите заедно или секој ќе оди на своја страна.

Исто така, ако сакате вашиот партнер да оди на изложба со вас, многу е важно да објасните колку тоа би ви значело. Паровите честопати грешат кога мислат дека знаат што мисли нивниот партнер, а токму тоа предизвикува многу кавги.

Шопинг и прекумерно трошење

Одењето на одмор е многу скапо задоволство, а прекумерното трошење на сувенири само ја влошува ситуацијата. Кога станува збор за минимални трошоци, најдобро е да попуштите и да избегнете расправија. Препорачливо е да се направи буџет однапред и да се утврди колку пари може да се издвојат за храна, забава или подароци.

Извор: Кајгана

Можеби ќе ве интересира: