сабота, 23 октомври, 2021
Реклама

Бројот на активни случаи во државата се намалува, но во Велес се зголемува, денес нови 29 случаи

kruzen tek Veles nova slika

Двоцифрените бројки на новозарзени во Велес станаа секојневие . Во ковид статистиката на Министерство за здравство се регистрирани 29 нови случаи на ковид-19. Oздравени се пет, aктивниот број на случаи во градот е 275.

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 268, Куманово – 39, Велес – 29, Кавадарци, Кичево и Струмица – по 19, Тетово и Штип – по 17, Прилеп – 16, Радовиш – 15, Кочани – 12, Битола и Охрид – по 10, Кратово – 8, Свети Николе – 7, Гевгелија, Гостивар и Ресен – по 6, Валандово и Неготино – по 5, Делчево, Крива Паланка и Струга – по 4, Виница и Пробиштип – по 3, Македонски Брод – 2, Дебар Македонска Каменица, Пехчево и Берово  – по 1.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Регистрирани сe 572 оздравени пациенти, Пријавени се 28 починати лица: 11 починати лица од Скопје (81г, 78г, 78г, 77г, 76г, 75г, 74г, 72г, 72г, 65г и 58г), по 3 починати лица од Струмица (85г, 78г и 74г) и Тетово (77г, 69г и 69г), по 2 починати лица од Гостивар (78г и 63г) и Куманово (68г и 45г), по едно починато лице од Битола (74г), Кичево (78г), Валандово (83г), Кавадарци (74г), Гевгелија (87г), Охрид (59г) и Струга (62г).

Содржината продолжува под рекламата

Од пријавените 28 лица, 26 се починати во болнички услови, а 2 лица се починати во домашни услови. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 185.450 бројката на оздравени пациенти е 166.099, на починати е 6.367, а бројот на активни случаи изнесува 12.984.

Mожеби ќе ве интересира: