Реклама

Бразил тагува по својот идол, во Сао Паоло прогласена седумдневна жалост

Pele

Бразил се збогува со својот поранешен фудбалер Едсон Арантес до Насименто, познат како „Пеле“, а во државата Сао Паоло е прогласена седумдневна жалост, додека ќе биде осветлен џиновскиот споменик на Исус над Рио де Жанеиро. во зелените и жолтите бои на националното знаме.

Zito baner

Пеле, кој трипати го освојуваше Светското првенство со Бразил, почина на 82-годишна возраст во болница во јужниот дел на градот Сао Паоло.

Agria

– Болницата Израелита Алберт Ајнштајн со тага потврди дека Едсон Арантес до Насименто „Пеле“ почина денеска во 15.27 часот како последица на откажување на повеќе органи. Причина била прогресијата на ракот на дебелото црево – соопштија од болницата.

Пеле беше таму од 29 ноември. Кели Насименто, ќерката на Пеле, објави проштална порака на социјалните мрежи.

– Сè што сме е благодарение на тебе. Те сакаме бескрајно. Почивај во мир – напиша таа.

Фудбалскиот клуб Сантос, за кој настапуваше од 1956 до 1974 година, објави слика од круната со зборовите „засекогаш“.

Сојузната држава Сао Паоло, на југоистокот од јужноамериканската земја, прогласи седумдневна жалост поради смртта на спортистот.

– Во знак на почит кон најголемиот мит во бразилскиот фудбал, пропишувам официјална седумдневна жалост. Сочувство до семејството и пријателите и до фудбалскиот клуб Сантос, неговиот клуб и неговата страст – се вели во пораката на гувернерот Родриго Гарсија.

И фудбалскиот клуб Сантос излезе со соопштение во кое изразува жалење за смртта на „кралот на фудбалот“, како што го нарекоа.

– На нашиот најголем идол кој го овековечи дресот со број 10 и го претвори во уметничко дело – пишува во соопштението.

Споменикот на Исус над градот Рио де Жанеиро, кој е симбол на Бразил во светот, ќе светне во чест на починатиот фудбалер.

– Споменикот на Христос Спасителот ќе биде осветлен со боите на Бразил во текот на оваа ноќ, од 18:00 часот (по локално време), во чест на спортистот на векот кој го воодушеви светот и кој засекогаш ќе биде голема инспирација за Бразилците. – соопшти канцеларијата која стопанисува со споменикот.

Веста за смртта на Пеле е на насловните страници на бразилските онлајн весници, а се уште се чекаат детали за закопот.

Можеби ќе ве интересира: