Реклама

Уапсен лажен хирург во Турција кој по земјотресот измамил десетици луѓе

Istambul

Дваесет и деветгодишниот Неда Ергун веднаш по земјотресот во Турција отишол во погоденото подрачје и се претставил како неврохирург и измамил десетици луѓе. Имено, тој се обидувал да собере пари од луѓе за наводно да купи лекови, а бил приведен во Истанбул кога било откриено дека не е лекар, пренесува РТС.

Содржината продолжува под рекламата

Zito baner

Инаку, Ергун е измамник од претходно познат на полицијата и уште пред земјотресот имал криминално досие за 40 различни измами. На вториот ден од земјотресот на сите во Хатај им се претставил како неврохирург.

Содржината продолжува под рекламата

Agria

Некои од волонтерите дури ги продале своите телефони и му ги дале парите на Ергун. Кога се дознало дека не е лекар, бил уапсен во Истанбул. Една од неговите жртви бил и Самет Чинар, претседател на каменоломот во Истанбул, Алперен.

„Испративме тим за пребарување и спасување од 80 луѓе од Истанбул во областа на катастрофата. Овој измамник ни се придружи вториот ден велејќи „Јас сум неврохирург“. Тој рече дека се вика Ертугрул. Тој објасни дека потекнува од многу богато семејство, дека и мајката и таткото му биле лекари, потоа рекол дека имал средба во Истанбул и дека ќе се врати веднаш по средбата и си заминал“, рече Чинар.

По пат, вели, рекол дека итно морал да испрати пари на сметка на роднина, но дека сметката му е во странство. Четворица пријатели од тимот на Чинар собрале и испратиле 20.000 турски лири.

„Истражувавме и ги видовме објавите на луѓето кои претходно ги измамил на социјалните мрежи“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира: