Реклама

(ВИДЕО) Немири во Атина, транспаретни со натписи „Државата е убиец“

nemiri atina

Немири избувнаа во центарот на Атина за време на новиот протест на Грците поради дефектите што доведоа до сериозната железничка несреќа претходно оваа недела во која загинаа повеќе од 50 луѓе.

На плоштадот Синтагма избувнаа нереди, а полицијата употреби солзавец и шок бомби, пишуваат медиумите во регионот.

Agria

Демонстрантите носеа транспаренти на кои пишуваше: „Државата е убиец“, „Итно отстранете го Мицотакис!“, „Вие 300, молчете!“, што е порака упатена до пратениците.

Медиумите во написте потсетуваат дека страшната железничка несреќа се случи во понеделникот нешто пред полноќ кога патнички воз со повеќе од 350 луѓе се судри со товарен воз во централна Грција, недалеку од градот Лариса.

Грчкиот министер за инфраструктура и транспорт Костас Караманлис поднесе оставка, а шефот на железничката станица во Лариса е уапсен под сомнение дека е одговорен за несреќата, која се смета за најтешката железничка несреќа во грчката историја.

Сомнежите се дека тој е виновен што навреме не ги разделил шините.

Можеби ќе ве интересира: